Ponad 20-proc. wzrost liczby pasażerów w czasie wakacji odnotowała PKP Intercity w przewozach krajowych i międzynarodowych - poinformowała w piątek spółka. Od początku czerwca do końca sierpnia z usług polskiego przewoźnika skorzystało w sumie 11 mln osób.

Biuro prasowe PKP Intercity dodało, że odpowiednio w czerwcu, lipcu i sierpniu br. liczba podróżnych w komunikacji krajowej i międzynarodowej wzrosła o 21 proc. (ponad 3,2 mln pasażerów), 21 proc. (3,9 mln pasażerów) i 23 proc. (ponad 4 mln pasażerów) w stosunku do ubiegłego roku.

Znaczy wzrost, bo blisko 50-proc. spółka odnotowała też w przypadku pasażerów, którzy skorzystali z oferty na przewóz rowerów (53 tys. osób).

"W sumie od czerwca do sierpnia PKP Intercity obsłużyło ponad 11 milionów pasażerów, zarówno na pokładach pociągów rejsowych, jak i składów specjalnych dla grup zorganizowanych. Na dobry wynik wpłynęło kilka czynników, m.in. atrakcyjna oferta i duża pula miejsc w pociągach" - dodało biuro prasowe przewoźnika.

Spółka dodała, że od czerwca do początku września pasażerowie mogli skorzystać z przeszło 400 składów kursujących po Polsce i Europie, w tym z 94 pociągów wakacyjnych. Średnio na dobę we wszystkich składach Intercity dostępnych było 121 tys. miejsc, a pociągi zatrzymywały się na 404 stacjach.

Przewoźnik poinformował ponadto, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi były Trójmiasto oraz Kraków. W lipcu i w sierpniu ponad 350 tys. osób wybrało Gdynię, Gdańsk i Sopot, a 370 tys. stolicę Małopolski.

Na popularność polskiego przewoźnika wpłynęły też odbywające się w Krakowie w dniach 25-31 lipca Światowe Dni Młodzieży. "Uczestniczyły w nich blisko trzy miliony ludzi z całego świata. Pociągami PKP Intercity podróżowało w tym czasie 250 tys. pielgrzymów. Mieli oni do dyspozycji aż 70 dodatkowych pociągów, uruchomionych na zlecenie diecezji oraz ponad 50 składów rejsowych do/z Krakowa. Po raz pierwszy w historii podróżni mogli dotrzeć do stolicy Małopolski składem złożonym z dwóch pociągów Pendolino, na pokładzie którego podróżowało blisko 800 osób" - dodano.