statystyki

Będą kary za dieselgate. KE rozpocznie postępowania przeciwko państwom

autor: Emilia Świętochowska14.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 14.09.2016, 10:08
Volkswagen Group

O dieselgate i stanie dochodzenia w tej sprawie dyskutowali europarlamentarzyściźródło: ShutterStock

Komisja Europejska zamierza wszcząć postępowania przeciwko państwom członkowskim, które nie wyegzekwowały od krajowych producentów samochodów unijnych przepisów dotyczących dopuszczalnych limitów emisji spalin.

Taka zapowiedź padła z ust Elżbiety Bieńkowskiej, polskiej komisarz do spraw przemysłu, podczas przesłuchania przed komisją śledczą Parlamentu Europejskiego badającą aferę znaną jako dieselgate. Wybuchła ona rok temu, gdy okazało się, że silniki w 11 mln samochodów Volkswagena na całym świecie miały zainstalowane oprogramowanie powodujące, że podczas pomiarów testowych emisji spalin poziom wydzielania tlenku azotu był znacznie niższy niż w rzeczywistości.

Na pytanie jednego z europarlamentarzystów, dlaczego KE nie podjęła żadnych kroków prawnych przeciwko krajom UE, które w sposób niewystarczający wdrożyły unijne standardy emisji spalin, Bieńkowska odpowiedziała, że wciąż oczekuje na dodatkowe informacje od niektórych państw członkowskich. Zaznaczyła jednocześnie, że Komisja nie uzyskała zadowalających wyjaśnień w sprawie przekraczania poziomu emisji od Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji. – Postępowania w sprawie naruszenia prawa zostaną wszczęte w przyszłym miesiącu – dodała komisarz.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • woldzwagen(2016-09-15 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    W roku 2020 planowane jest wprowadzenie Euro 7. Po co skoro nie ma szans na spełnienie Euro 6. Eurofaszyści chcący przesadzić ludzi na rowery i ryksze w natarciu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie