statystyki

Po Platformie i PSL własną rewolucję transportową przygotowuje PiS. "To zwycięstwo lobby transportowego"

autor: Tomasz Żółciak10.08.2016, 07:21; Aktualizacja: 10.08.2016, 08:38
Pojawił się problem – wiele gmin i powiatów wciąż nie jest przygotowanych na zmiany.

Pojawił się problem – wiele gmin i powiatów wciąż nie jest przygotowanych na zmiany.źródło: ShutterStock

Rząd o rok przesunął wejście w życie przepisów regulujących stosowanie ulg dla pasażerów. Równolegle szykuje nowe propozycje. – To zwycięstwo lobby transportowego nad interesem publicznym – komentują te plany lokalne władze.

Nowelizacja ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie drogowym (Dz.U. z 2011 r. nr 5, poz. 13) zakładała m.in. przygotowanie planów transportowych przez powiaty i wyznaczenie operatorów, którzy będą uprawnieni do rekompensat za zniżki dla pasażerów i obsługę nierentownych tras (przewozy o charakterze użyteczności publicznej na trasach wyznaczonych przez samorząd). Komercyjni przewoźnicy też mogliby jeździć po wybranych przez siebie trasach i stosować zniżki. Ale nie mogliby już liczyć na zwrot za ulgi w cenach biletów.

Pojawił się jednak problem – wiele gmin i powiatów wciąż nie jest przygotowanych na zmiany. Nie wybrano w nich operatora (np. przedsiębiorstwa typu PKS), pojawiła się więc groźba, że pasażerowie nie będą mieli u kogo realizować ulg ustawowych na przejazdy. PiS zdecydował więc o rok (na początek 2018 r.) przesunąć wejście regulacji w życie. Nowelizację przepisów w tej sprawie przyjął w zeszłym tygodniu Senat. Na tym jednak nie koniec.

Lokalny i regionalny transport zbiorowy

Lokalny i regionalny transport zbiorowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Będą merytoryczne zmiany


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie