statystyki

Wiceminister infrastruktury i budownictwa: Idzie autostradowa rewolucja 2.0

autor: Tomasz Żółciak27.07.2016, 07:39; Aktualizacja: 27.07.2016, 08:06
Jerzy Szmit

Jerzy Szmitźródło: PAP
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

- Bierzemy pod uwagę zarówno możliwość kontynuacji działania obecnego systemu, jak i jego zmianę na nowy. Jedno jest pewne: musimy się zmieścić w dwuletnim terminie - mówi Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Trwają wakacje, więc co weekend słyszymy o zatorach na autostradach. Kiedy ten koszmar kierowców wreszcie się skończy?

Trudne sytuacje dotyczą kilku miejsc. Problemem jest duże natężenie ruchu na autostradzie A1 z Gdańska do Torunia, zwłaszcza w wakacyjne weekendy trudno tam o płynny przejazd przez punkty poboru opłat. Wdrożyliśmy działania usprawniające ruch, z pierwszych analiz wynika, że przepustowość znacząco się poprawiła. Nie rozwiązało to problemu całkowicie, ale jest lepiej. Jesteśmy w kontakcie z GTC, koncesjonariuszem tego odcinka A1 i rozmawiamy o kolejnych działaniach, które pomogą rozładować korki.

Już dziś koncesjonariusz otwiera bramki w sytuacji, gdy kierowcy stoją w korku dłużej niż 45 minut. Zaokrąglono też opłaty z 29,90 do 30 zł. Rozdawane są bilety. Jakich jeszcze działań ze strony spółki będzie pan oczekiwał?

Może warto pomyśleć o bardziej elastycznym podejściu ze strony koncesjonariusza do tych ustalonych 45 minut. Jeśli wszystko wskazuje na to, że zator ma charakter narastający, to nie trzeba czekać do ostatniej chwili. Mamy też propozycję zmian organizacji przejazdu przez bramki.

Korki tworzą się też na A4. Miejscami to najbardziej zatłoczona autostrada w Polsce, a będzie gorzej, bo kilka dni temu otwarto ostatni odcinek, dzięki któremu drogą przejechać można od Niemiec po samą Ukrainę.

I tu nie ma już łatwych rozwiązań, poza incydentalnym podnoszeniem bramek. Niemniej spółka Stalexport zarządzająca autostradą na odcinku Kraków-Katowice z własnej inicjatywy wdrożyła swój system płatności elektronicznych, pozwalający na upłynnienie ruchu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie