statystyki

Kierowca nie może odpowiadać za błędy operatora viaTOLL

autor: Piotr Szymaniak29.03.2016, 19:00
bramownica-autostrada-TIR

NSA, oddalając skargę kasacyjną GITD, tego poglądu nie podzielił.źródło: ShutterStock

NSA oddalił skargę kasacyjną głównego inspektora transportu drogowego. Chodziło o sprawę przedsiębiorcy, który opłacił e-myto przelewem, lecz środki zostały zaksięgowane na koncie operatora już po wjechaniu pojazdu na drogę płatną.

20 sierpnia 2012 r. o godz. 8.23 przedsiębiorca zrobił przelew na rachunek bankowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zasilając swoje konto viaTOLL kwotą 900 zł. Gdy następnego dnia ciężarówka została zatrzymana do kontroli, inspektorzy wskazali, że system zanotował dwa przejazdy bez opłaty – 20 sierpnia o 23.52 i 21 sierpnia o 15.05. Na kierowcę nałożono dwie kary administracyjne za przejazd pojazdem po drodze płatnej bez opłaty, po 3 tys. zł każda.

Choć przelew został wykonany 20 sierpnia rano, na koncie viaTOLL środki zostały zaksięgowane dopiero 21 sierpnia o godz. 17.06. Kierowca odwołał się od tych decyzji, jednak GITD utrzymał je w mocy. Sprawa trafiła do WSA, a ten decyzje uchylił. Stwierdził, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy w momencie przejazdu opłata była wniesiona.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie