Nowe, komfortowe pociągi Flirt3, większa liczba połączeń, lepsze skomunikowania i jeszcze krótsze czasy przejazdów – w życie wszedł już nowy rozkład jazdy pociągów 2015/16, a wraz z nim nowa oferta Grupy PKP.

Na torach jest już 8 nowoczesnych pociągów Flirt3, zakupionych w tym roku przez PKP Intercity. Składy te kursują m.in. na trasach z Warszawy do Bydgoszczy, z Krakowa do Szczecina czy na trasie Gdynia – Katowice.

Poranny ruch pociągów odbywa się bez zakłóceń. Wszystkie linie kolejowe są przejezdne.

Wraz z nowym rozkładem jazdy skracają się czasy przejazdów na kilkudziesięciu trasach w całej Polsce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zarządca infrastruktury kolejowej – w 2015 roku zmodernizowały lub wyremontowały ponad 800 km torów. Dzięki inwestycjom o wartości ok. 8 mld zł osiągnięte zostaną kolejne rekordowe czasy przejazdów pociągami, m.in. na trasach z Trójmiasta do Wrocławia czy z Poznania do Krakowa. Skróceniu ulega także podróż ze stolicy do Bielska-Białej, Olsztyna i Bydgoszczy. Jeszcze lepsze czasy przejazdów osiągną pociągi Pendolino. Z Warszawy do Gdańska na przykład najlepszy czas to 2h 39 min, czyli 19 minut krócej niż według starego rozkładu. Z Warszawy do Krakowa można dostać się już w 2h 18 min. Szybciej do stolicy pojadą również mieszkańcy Katowic i Wrocławia. Najszybszym pociągiem można dojechać odpowiednio w 2h 19 min oraz w 3h 28 min. EIP wyjadą dziś w dodatkowe trasy. Oprócz połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Katowicami. Wrocławiem i Krakowem, będą obsługiwały również połączenia: do Rzeszowa, Bielska-Białej i Gliwic.

Reklama

- Nowy, wprowadzony dzisiaj rozkład, to aż 30 tras, na których oferujemy pasażerom szybszą
i bardziej komfortową podróż. Ponownie skracamy czasy przejazdu, od 10 minut do 2,5 godziny. Tym samym bijemy ubiegłoroczne, historyczne rekordy. Od dziś można się wybrać w podróż z Gdyni do Krakowa i wrócić tego samego dnia – mówi Andrzej Filip Wojciechowski, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Reklama

Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy są dostępne na dworcach i w Internecie od 22 listopada. Trafiają do pasażerów także m.in. poprzez: zapowiedzi na dworcach i w pociągach, profile na FB, infolinię 19 757. Do dyspozycji pasażerów jest także nowa strona www.portalpasazera.pl oraz m.in.: rozklad.plk-sa.pl, www.intercity.pl, oraz www.rozklad-pkp.pl.
Poza tradycyjnymi punktami informacyjnymi, jak kasy czy centra obsługi klienta, podróżni otrzymują wsparcie mobilnych informatorów, którzy dyżurują na największych dworcach w Polsce. Pomoc można również uzyskać ze strony pracowników punktów InfoDworzec, zlokalizowanych na 10 największych dworcach w kraju.

W stosunku do poprzedniego rozkładu jazdy liczba połączeń PKP Intercity wzrosła o 20% (z 302 do 365). Łatwiejsze jest także planowanie podróży. Pociągi odjeżdżają w regularnych cyklach, np. co godzinę z Warszawy nad morze czy do Krakowa. Czterokrotnie zwiększono ponadto liczbę skomunikowań.