Chcę się wybrać do córki na święta. Słyszałam, że PKP wprowadziło zniżki dla seniorów. Poszłam do kasy i okazało się, że muszę wykupić jakąś specjalną kartę. To co to za zniżka, skoro muszę za nią zapłacić – denerwuje się pani Alina. – Nie jeżdżę często pociągiem i żadne karty na zniżki nie są mi potrzebne – dodaje czytelniczka
Być może nieporozumienie wynikło z faktu, że nie ma jednej spółki kolejowej.Jest m. in. PKP Intercity i Spółka samorządowa Przewozy Regionalne. Rzeczywiście spółka PKP Intercity wprowadziła Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może liczyć na rabat w wysokości 30 proc. ceny biletu. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach przewoźnika, w tym pendolino, zarówno w 1, jak i 2 klasie. Zniżka obowiązuje także przy zakupie biletów okresowych, np. miesięcznych.
Bilety ze zniżką można kupować za pośrednictwem aplikacji mobilnej, na stronie internetowej intercity.pl, w kasach i w biletomatach. Podczas ich sprawdzania przez konduktora w pociągu trzeba się wylegitymować dowolnym dokumentem ze zdjęciem (i datą urodzenia – oczywiście), czyli dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy. Seniorzy korzystający z oferty nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów ani zaświadczeń. Bilet dla Seniora zastąpił wcześniejszą Kartę Seniora, którą należało wykupić, aby otrzymać rabat. Jeśli ktoś jeszcze taką kartę ma, może ją oddać i odzyskać pieniądze za niewykorzystany czas. Karty będą ważne tylko do 16 maja (były kupowane na rok).
Konieczność posiadania karty pozostała jednak w pociągach obsługiwanych przez spółkę Przewozy Regionalne. By móc korzystać z rabatów, trzeba wykupić REGIOkartę SENIOR, która jest ważna przez kolejnych dwanaście miesięcy od dnia zakupu i kosztuje 59 zł, a jeśli ją przedłużamy przed upływem ważności – 49 zł. Ponieważ karta jest honorowana również przez Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Łódzką Kolej Aglomeracyjną i Koleje Wielkopolskie, ich posiadacz ma możliwość kupowania tańszych biletów na przejazdy na wielu trasach.
W sumie jednak szkoda, że kasjerka nie powiedziała o tych zawiłościach naszej czytelniczce.
Podstawa prawna
Par. 13 Regulaminu Przewozu spółki Przewozy Regionalne (RPR). Par. 11 Regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez spółkę PKP Intercity (RPO-IC). Par. 46a Taryfy Przewozowej spółki PKP Intercity (TP-IC).