statystyki

Produkcja samochodów w Polsce stanęła w miejscu

autor: Damian Furmańczyk22.10.2015, 07:11; Aktualizacja: 22.10.2015, 09:38
samochód, kierownica

samochód, kierownicaźródło: ShutterStock

Rola montowni nie musi być powodem do wstydu. Duże inwestycje to tysiące miejsc pracy i szansa na szybki rozwój regionu. Najpierw jednak trzeba wygrywać kluczowe przetargi.

W Polsce działają obecnie trzy duże fabryki produkujące samochody osobowe i niewielkie auta dostawcze. Do FCA Poland (produkującej modele Fiata, Lancii i Forda), GM Manufacturing Poland (Opel) i Volkswagena Poznań mógł dołączyć Jaguar Land Rover, należący do hinduskiego koncernu Tata. W sierpniu okazało się, że w prestiżowym wyścigu pokonali nas nasi południowi sąsiedzi. Okoliczności, w których koncern JLR zadecydował o usytuowaniu swojej nowej fabryki na Słowacji, nie są do końca znane. Wśród najczęściej wymienianych powodów pojawiały się: bogaty pakiet zachęt, przyjazne nastawienie słowackiego parlamentu, euro jako obowiązująca waluta oraz dyskrecja przy prowadzeniu negocjacji, której bezwzględnie zabrakło po stronie polskiego rządu. Oponenci powstania zakładu w okolicach Krakowa twierdzili, że zbyt wielkie ustępstwa przyniosą więcej strat niż korzyści, a my jako kraj do całego biznesu będziemy musieli dokładać.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie