Łatwiej rejestrować samochody sprowadzane z UE

autor: Agnieszka Pokojska28.05.2015, 08:30; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:39
Samochód, kierowca

O uznaniu pojazdu za samochód osobowy decyduje jego klasyfikacja taryfowa do poz. CN 8703.źródło: ShutterStock

Chciałbym przywieźć auto z innego kraju Unii Europejskiej. Jak długo będę czekał na potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo – pyta pan Jarosław. – A co z zaświadczeniem o uiszczeniu VAT – dodaje czytelnik.

Od 1 stycznia 2015 r. do rejestracji samochodów sprowadzanych z UE aut niepotrzebne jest już zaświadczenie o uiszczeniu VAT (lub braku takiego obowiązku). Wynika to z nowelizacji ustawy o VAT. To dość duże ułatwienie. Wcześniej, aby zdobyć takie zaświadczenie, należało złożyć np. komplet dokumentów w urzędzie skarbowym przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego na język polski. Trzeba też było wnieść opłatę skarbową w wysokości 160 zł.

Wystarczy wydruk ze strony

Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o zapłacie akcyzy (lub braku takiego obowiązku). Nadal dokument ten jest niezbędny do rejestracji auta przywiezionego z krajów unijnych. Ministerstwo Finansów wprowadziło jednak udogodnienia w jego uzyskaniu, ponieważ jeszcze w ubiegłym roku potwierdzenie można było otrzymać wyłącznie w formie papierowej w urzędzie celnym. Od 9 grudnia 2014 r. dokument można wydrukować ze strony internetowej (www.e-clo.pl), tj. bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że takie zaświadczenie stanowi podstawę do rejestracji pojazdu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Usługa dostępna jest dla każdego pod adresem: www.e-clo.pl/ZEFIR/ezefir/app/CheckCar.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • antypoloo(2015-05-28 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    PYTANIE JEST JEDNO:DLACZEGO MINSITERSTWO, SZMUNIE NAZYWANE FIANSÓW, NADAL NAKŁADA PODATEK AKCYZOWY NA AUTA SPROWADZONE Z UE, KIEDY K...POLSKA JEST W EU I JEST TO NABYCIE WEW.WSPÓLNOTOWE??KIEDY K...POLAK PRZESTANIE JE..POLAKA I OKRADAĆ NA KAŻDYM KROKU??CHYBA TEGO NIE DOCZEKAM!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie