statystyki

Łatwiej rejestrować samochody sprowadzane z UE

autor: Agnieszka Pokojska28.05.2015, 08:30; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:39
Samochód, kierowca

O uznaniu pojazdu za samochód osobowy decyduje jego klasyfikacja taryfowa do poz. CN 8703.źródło: ShutterStock

Chciałbym przywieźć auto z innego kraju Unii Europejskiej. Jak długo będę czekał na potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo – pyta pan Jarosław. – A co z zaświadczeniem o uiszczeniu VAT – dodaje czytelnik.

Od 1 stycznia 2015 r. do rejestracji samochodów sprowadzanych z UE aut niepotrzebne jest już zaświadczenie o uiszczeniu VAT (lub braku takiego obowiązku). Wynika to z nowelizacji ustawy o VAT. To dość duże ułatwienie. Wcześniej, aby zdobyć takie zaświadczenie, należało złożyć np. komplet dokumentów w urzędzie skarbowym przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego na język polski. Trzeba też było wnieść opłatę skarbową w wysokości 160 zł.

Wystarczy wydruk ze strony

Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o zapłacie akcyzy (lub braku takiego obowiązku). Nadal dokument ten jest niezbędny do rejestracji auta przywiezionego z krajów unijnych. Ministerstwo Finansów wprowadziło jednak udogodnienia w jego uzyskaniu, ponieważ jeszcze w ubiegłym roku potwierdzenie można było otrzymać wyłącznie w formie papierowej w urzędzie celnym. Od 9 grudnia 2014 r. dokument można wydrukować ze strony internetowej (www.e-clo.pl), tj. bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że takie zaświadczenie stanowi podstawę do rejestracji pojazdu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Usługa dostępna jest dla każdego pod adresem: www.e-clo.pl/ZEFIR/ezefir/app/CheckCar.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • antypoloo(2015-05-28 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    PYTANIE JEST JEDNO:DLACZEGO MINSITERSTWO, SZMUNIE NAZYWANE FIANSÓW, NADAL NAKŁADA PODATEK AKCYZOWY NA AUTA SPROWADZONE Z UE, KIEDY K...POLSKA JEST W EU I JEST TO NABYCIE WEW.WSPÓLNOTOWE??KIEDY K...POLAK PRZESTANIE JE..POLAKA I OKRADAĆ NA KAŻDYM KROKU??CHYBA TEGO NIE DOCZEKAM!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie