Jestem emerytem, ale lubię podróżować – opowiada pan Tomasz. – Na ogół wyjeżdżam z Katowic na całe lato. W tym roku nie mogłem tego zrobić z przyczyn rodzinnych. Jednak kiedy tylko mogłem – wsiadałem do pociągu i wyskakiwałem za miasto, to tu, to tam. Jesienią podliczyłem bilety – wydałem majątek. I nie potrafię zrozumieć, dlaczego na kolei nie ma zniżek dla emerytów.
Pan Tomasz ma rację, ustawowa zniżka dla emerytów jest raczej symboliczna. Przysługuje im jedynie prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. To tak, jakby ustawodawca zaplanował, że emeryt raz w roku może pojechać do sanatorium. Zniżkowy bilet kupuje się na podstawie zaświadczenia wydawanego przez jedno ze stowarzyszeń emeryckich (np. terenowe koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Bilet jest ważny z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z tych dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać małżonkowie emerytów lub rencistów, na których pobierają oni zasiłki rodzinne.
Osoby po sześćdziesiątce podróżujące często – jak pan Tomasz – pociągami podmiejskimi mogą za 49 zł na rok (jeśli przedłużamy kartę – 39 zł) wykupić w kasie PKP Przewozy Regionalne REGIOkartę SENIOR. Uprawnia ona do zakupu biletów jednorazowych w pociągach obsługiwanych przez tę spółkę (oraz przez Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie i Koleje Wielkopolskie) z ulgą 30 proc., a biletów jednorazowych – z ulgą 15 proc.
Dla podróżujących często na dłuższych dystansach Kartę Seniora ma także PKP InterCity. Kosztuje ona 150 zł i pozwala przez rok jeździć z 50-procentową zniżką w komunikacji krajowej. Emeryt może podróżować w klasie 1 lub 2 pociągami obsługiwanymi przez tego przewoźnika. Ale jeśli na konkretnej trasie obowiązują miejscówki lub kuszetki (sypialne) – trzeba za nie zapłacić pełną opłatę.
Trudno jednak te propozycje uznać za ulgi dla emerytów, raczej za komercyjne karty lojalnościowe adresowane do tej grupy społecznej.
Podstawa prawna
Art. 3 ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1138).