statystyki

Emeryt pojedzie pociągiem ze zniżką raz w roku

autor: Małgorzata Raczkowska28.10.2014, 18:00
Dla podróżujących często na dłuższych dystansach Kartę Seniora ma także PKP InterCity.

Dla podróżujących często na dłuższych dystansach Kartę Seniora ma także PKP InterCity.źródło: ShutterStock

Jestem emerytem, ale lubię podróżować – opowiada pan Tomasz. – Na ogół wyjeżdżam z Katowic na całe lato. W tym roku nie mogłem tego zrobić z przyczyn rodzinnych. Jednak kiedy tylko mogłem – wsiadałem do pociągu i wyskakiwałem za miasto, to tu, to tam. Jesienią podliczyłem bilety – wydałem majątek. I nie potrafię zrozumieć, dlaczego na kolei nie ma zniżek dla emerytów.

Pan Tomasz ma rację, ustawowa zniżka dla emerytów jest raczej symboliczna. Przysługuje im jedynie prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. To tak, jakby ustawodawca zaplanował, że emeryt raz w roku może pojechać do sanatorium. Zniżkowy bilet kupuje się na podstawie zaświadczenia wydawanego przez jedno ze stowarzyszeń emeryckich (np. terenowe koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Bilet jest ważny z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z tych dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać małżonkowie emerytów lub rencistów, na których pobierają oni zasiłki rodzinne.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • 50+ , bez pracy(2014-10-29 12:40) Zgłoś naruszenie 21

  Oczywiście dotyczy to tylko wczesnych emerytów Tuskoebusa.
  Na których robić mamy , bez pracy , do wieku 67 lat.

  Odpowiedz
 • Rencista(2014-10-28 21:00) Zgłoś naruszenie 12

  Nie zgadzam się z ulgami pociągami PKP i autobusami PKS dla osób niepełnosprawnych.

  Emeryt, rencista, a jako rencista również osoba niepełnosprawna fizycznie, czy umysłowo, czyli o umiarkowanym stopniu topniu niepełnosprawności (tj. inwalida II- giej grupy) mają tylko 2 razy w roku zniżkę kolejową PKP w wysokości 37%.

  To skandal. Również skandalem jest, aby zniżkę kolejową PKP w wysokości 37% tylko po 2 razy w roku raz na trzy lata kupić w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na terenie całego kraju za 5 złotych lub za 10 złotych. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów na terenie całego kraju nie wydaje bezpłatnie uprawnień do zniżek kolejowych po 2 razy w roku raz na trzy lata.

  Przecież nie każdy rencista, a jako rencista również osoba niepełnosprawna fizycznie, czy umysłowo, czyli o całkowitej niezdolności do pracy tj. inwalida II- giej grupy jeździ pociągiem na odległość 100, czy 500 km. Są też tacy, którzy jadą pociągiem tylko kilka kilometrów, tj. kilka minut z jednej stacji do drugiej.

  Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zamieszcza dla inwalidów błędną informację tej treści:
  „ wydajemy zaświadczenia na przejazdy PKP z 37% zniżką”.

  Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 175 poz. 1440 z późniejszymi zmianami ulgi w PKS i PKP podaje w § 6.1. tylko taką informację, że dokumentami poświadczającymi uprawnienie emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne, do korzystania z dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych
  i ekspresowych, są zaświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, wydawane przez:

  1) terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów;

  Według mnie Polski Związek Emerytów Rencistów ma obowiązek zgodnie z obecną ustawą Dziennika Ustaw z 2002 r. Nr 175 poz. 1440 § 6. 1. z późniejszymi zmianami ulgi w PKS
  i PKP wydawać te dokumenty bezpłatnie.

  Sprzedaż tych dokumentów przez Polski Związek Emerytów Rencistów jest bezprawna.


  Bezprawnie jest sprzedawana też karta seniora.
  Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą wykupić Kartę Seniora, która upoważnia do 50-procentowej ulgi przy nabywaniu biletów na przejazd w klasie 1 lub 2 w pociągach uruchamianych przez PKP InterCity (m.in. w pociągach TLK, EIC, EC). Karta kosztuje 150 zł i można ją nabyć w kasach PKP InterCity. Jest imienna, ważna wyłącznie z dokumentem tożsamości umożliwiającym stwierdzenie wieku. Zakup karty powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które sporo podróżują.

  Niesprawiedliwe są też dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (tj. I-wsza grupa) ulgi na pociągi osobowe PKP i autobusy osobowe PKS w wysokości 37%, oraz na pociągi pośpieszne, ekspresowe oraz na autobusy pośpieszne PKS w wysokości 49%, a dla osób niewidomych w wysokości 51%, podczas gdy jadące wraz z nimi osoby zdrowe jako opiekunowie korzystają dużo lepiej od w/w osób niepełnosprawnych i niewidomych, ponieważ mają aż 95% zniżki a pociągi osobowe PKP i autobusy osobowe PKS oraz na pociągi pośpieszne, ekspresowe i na autobusy pośpieszne PKS.

  Zdrowy żołnierz ma aż 78% zniżki na przejazdy PKP i PKS.  To też skandal. Przecież nie wszędzie można dojechać pociągami PKP, tylko dojechać można autobusami PKS.
  Również aby dojechać do danej miejscowości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej trzeba dojechać pociągami PKP, a następnie przesiąść się do autobusów PKS.

  Odpowiedz
 • em(2017-05-18 12:16) Zgłoś naruszenie 11

  Draństwem jest to, że emeryt musi mieć zaświadczenie, za które musi zapłacić wydającemu je, na które ma tylko 2 przejazdy w roku ze zniżką 37%. W sumie zaświadczenie jest na 3 lata, ale i tak uważam, że za zniżkę nie powinno się płacić...

  Odpowiedz
 • głosujący rozumem, nie łapami(2014-10-29 12:16) Zgłoś naruszenie 01

  Czy emeryci nie wiedzą, że pierwsze wybory (samorządowe) będą za kilka tygodni, a następne - do parlamentu w roku 2015?
  Przecież głosując przeciwko tym, którzy utrzymują w mocy te bzdurne przepisy, mogą ilością swoich głosów swobodnie obalić każdy układ polityczny, a szczególnie chyba ten obecny, bowiem jak najbardziej na to zasłużyl.
  Myśleć troche trzeba, Panie i Panowie seniorzy!

  Odpowiedz
 • Adam(2015-03-14 19:21) Zgłoś naruszenie 01

  skandal emeryci powinni mieć conajmniej 30 % zniżkę na podstawie legitymacji ZUS a nie
  emeryt -zrobił dla kraju wszystko i nie powinien podróżować a najlepiej żeby jak najszybciej sie stracił i nie przeszkadzał ZUS owi i narażał budżet na straty

  kpina kpina i jeszcze raz kpina z człowieka

  Odpowiedz
 • p(2015-09-06 11:09) Zgłoś naruszenie 01

  co Wy ludzie piepszycie... po 60 rokiem życia stała zniżka 30% na klasę1 i 2 i na wszystkie pociągi i bilety
  http://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/bilet-dla-seniora.html
  tak narzekacie na kraj pisząc skandal i draństwo a nie wiecie jak jest naprawdę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie