Reklama
Sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym to bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróże. Dlatego też, na najważniejszych szlakach kolejowych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wdrażają nowoczesne technologie, takie jak Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Z efektów uruchomienia ERTMS korzystają już pasażerowie na linii Warszawa – Trójmiasto. Prędkość najszybszych pociągów na tej trasie wzrosła do 200 km/h. Dzięki temu, na wyjazd weekendowy lub spotkanie biznesowe dojedziemy pociągiem z Warszawy do Gdańska w ok. 2,5 godziny.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują największy w historii program inwestycyjny – Krajowy Program Kolejowy. KPK to ponad 230 projektów, których łączna wartość wynosi prawie 77 mld zł. W ramach prowadzonych projektów, każdego dnia realizowane są inwestycje, które zmieniają podróże na lepsze. Pasażerowie w całej Polsce zyskują wygodne i dostępne dla wszystkich stacje i przystanki. Na ponad 9000 km modernizowanych linii kolejowych realizowane są nowe inwestycje, które ułatwiają komfortowe i bezpieczne codzienne przejazdy w aglomeracjach i między regionami. Na odpowiednio przygotowanych szlakach wdrażane są nowoczesne technologie, które mają usprawnić zarządzanie ruchem kolejowym. Dzięki temu pasażerowie zyskają sprawniejsze przejazdy nie tylko po kraju, ale także Europie.

Nowoczesne technologie na torach

W ramach tylko jednego z realizowanych projektów „Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T” na blisko 1000 km linii kolejowych uruchamiany jest Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym, który umożliwi jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie potencjału kolei. Nowoczesny system wdrażany jest na międzynarodowych korytarzach transportowych przebiegających przez całą Polskę – E20 od Kunowic przez Poznań, Warszawę do Terespola, E30 od Zgorzelca do Węglińca oraz z Krakowa do Rzeszowa, a także E59 z Poznania do Wrocławia.

W 2,5 godziny z Warszawy do Gdańska

Od grudnia 2020 r. z efektów uruchomienia systemu korzystają już podróżni na linii E65 między Warszawą a Trójmiastem. Prędkość na tej trasie wzrosła do 200 km/h, dzięki temu podróż najszybszymi pociągami z Warszawy do Gdańska obecnie zajmuje 2,5 godziny.
Po uruchomieniu ERTMS pociągi przyspieszą także m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej. Tutaj prędkość wzrośnie do 250 km/h.

Czym jest ERTMS?

Składową Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) stanowi cyfrowy system łączności GSM-R, który odpowiada za przesyłanie informacji niezbędnych do prowadzenia ruchu kolejowego np. przesyłania zezwoleń na jazdę do pociągów oraz ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem), który odpowiada za wypracowanie bezpiecznego „zezwolenia na jazdę”.
foto: materiały prasowe