Polskie Linie Kolejowe pracują nad unowocześnieniem informacji dworcowej. W tej chwili trwa projektowanie systemu komputerowego. Jak mówi rzecznik PLK, Mirosław Siemieniec, w przyszłości na każdej stacji pojawią specjalne panele elektroniczne, na których będą wyświetlane informacje.

Zostanie też ujednolicona informacja głosowa. System będzie połączony z centrum zarządzania ruchem kolejowym. Dzięki temu pasażerowie będą na bieżąco informowani o opóźnieniach oraz utrudnieniach na trasie. Ujednolicone zostaną też same komunikaty, w których znajdą się wszystkie niezbędne informacje dotyczące przyjeżdżających i odjeżdżających pociągów.

Urządzenia mają się pojawić na wszystkich stacjach i przystankach w Polsce. Jest ich około 2,5 tysiąca. Na początku przyszłego roku rozpoczną się pierwsze testy systemu. Zostaną przeprowadzone na jednej z podwarszawskich linii kolejowych. Jeśli się powiodą, rozpisany zostanie przetarg. Wtedy będzie też wiadomo, ile Polskie Linie Kolejowe chcą przeznaczyć pieniędzy na wdrożenie systemu.