"Lotos Kolej powinien być aktywnym uczestnikiem, a nawet liderem konsolidacji mniejszych spółek kolejowych na polskim rynku. Nie wydaje mi się bowiem, że tworzenie kolejnego podmiotu, w którym byłoby skupione kilka tego typu spółek z innych grup kapitałowych byłoby proste logistycznie i uzasadnione ekonomicznie" - powiedział Olechnowicz ISBnews w kuluarach konferencji Gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie.
Powołał się tutaj na złe doświadczenia z włączaniem do sieci stacji paliw Lotosu sieci Esso (w 2005 r.). Dlatego uważa, że Lotos Kolej - jako najsilniejszy gracz na rynku małych przewoźników - powinien mieć dominującą rolę w planowanym procesie konsolidacji.
"Dajemy sobie na to 4-5 lat. Naszym celem jest, aby Lotos Kolej stał się drugim przewoźnikiem w Polsce, a pod względem jakości świadczonych usług - nawet pierwszym" - powiedział prezes.
Według niego, w grę mogłyby wchodzić spółki przewozowe należące m.in. do Grupy Azoty, Ciechu czy Bogdanki.
W maju ub.r. wiceprezes Grupy Lotos ds. ekonomiczno-finansowych Mariusz Machajewski poinformował agencję ISBnews, że Grupa pracuje nad utworzeniem spółki - z Lotos Kolej jako liderem - która będzie skutecznie rywalizować na rynku towarowych przewozów kolejowych z PKP Cargo. Według niego, do projektu mogą dołączyć spółki kolejowe m.in. Grupy Azoty, Ciechu czy KGHM Polska Miedź, a po zbudowaniu silnej pozycji rynkowej możliwa jest sprzedaż takiego podmiotu na GPW. Informacje o trwających analizach potwierdził wówczas także wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski.
Z kolei jesienią Olechnowicz zapowiadał, że kompleksowe analizy i wiedzę na temat dalszych losów Lotos Kolej Grupa chce mieć do końca 2013 r. Wtedy też miała decydować o przyszłości spółki, ale - według ówczesnych wypowiedzi prezesa - prawdopodobne byłoby wyłączenie tej spółki z grupy kapitałowej całkowicie lub częściowo w 2014 r.
Lotos Kolej jest spółką w 100% zależną od Grupy Lotos. Jej podstawowym zadaniem jest kompleksowa kolejowa obsługa spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Grupy Lotos i podmiotów zewnętrznych. Udział spółki w polskim rynku wynosi ok. 8%.
Grupa Kapitałowa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2012 r. Grupa Lotos odnotowała 33 mld zł skonsolidowanych przychodów.