Autostrady po polsku: Mamy drogi i pieniądze na budowę kolejnych, ale nie potrafimy nimi zarządzać

autor: Tomasz Żółciak10.01.2014, 07:30; Aktualizacja: 10.01.2014, 08:42
autostrada

Autostradaźródło: ShutterStock

Autostrady mamy, kolejne powstają. Jednak tysiącami kilometrów asfaltu trzeba zarządzać. A tego nie umiemy. Dużo lepiej wychodzi nam robienie chaosu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (11)

  • ANTYPOLAK(2015-02-23 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    OBSERWUJE INFRASTRUKTURE DROGOWA W USA, KANADZIE, CHIANCH I ZASTANAWIAM SIĘ CZEMU TAM AUTOSTRADY MAJĄ PO 3 PASY W KAZDA STRONĘ, ZNAKÓW O 50% MNIEJ NIZ W POLSCE I MNIEJ O POŁOWĘ ALBO WIECEJ ZABITYCH???!!CUDA??NIE INNE MYSŁENIE POLITYKÓW I URZĘDNIKÓW!!U NAS ZAWSZE URZĘDNIK DZIAŁA JAKBY OBYWATEL TO BYŁ WRÓG, A JEMU KAZANO COS ROBIC ZA KARĘ!!!

    Odpowiedz
  • kierowca(2014-08-29 22:57) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałoby się zapytać: ludzie, czyście powariowali? Mamy bodaj najwyższe stawki za przejazd autostradą w Europie. A tu jeszcze zapowiedzi podwyżki tych stawek. Pewnie w myśl zasady: ta sprawa nie wywoła rewolucji, więc dociskajmy. To się nazywa troska o obywatela.

    Odpowiedz
  • FK_(2014-01-12 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Koszt zbierania oplat za przejazd autostrada wg Czechow:
    system video: 3.8%
    winiety: 6.3%
    Radiowo: 7.4%
    mikrofale: 15.3%
    satelita: 110,3%

    ViaToll to mikrofale...

    Z tego co wiem to Niemcy rowniez lepsze rozwiazania odnosnie przetargow na budowe autostrad.
    Po pierwsze oglaszane sa one na mniejsze odcinki a takze osobno na poszczegolne elementy (wiadukty, tunele, itd)..
    dzieki temu mniejsze firmy moga startowac. Dodatkowo dostepny jest online katalog elementow (od srobki w gore) z ich cenami, takze odpada sytuacja gdy tutaj ktos oszukuje..
    Wyglada na to, ze w PL powinno sie przede wszystkim adoptowac niemieckie rozwiazania chyba, ze ktos udowodni,
    ze owo polskie zdecydowanie bedzie korzystniejsze... a nie na opak. Zreszta i te nietrafione zostaja na lata a nikt
    za to nie odpowiada. Ot PL.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-01-10 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    pierdu,pierdu mamy tych dróg tyle co kot napłakał .Jak jade na wieś 250 km drogami krajowymi to co najmniej 5 razy zmieniam kategorie ;jednokierunkowa ,dwupasmowa ,eska ,dwukierunkowa ,eska dwukierunkowa,normalnie co kilkanaście kilometrów zmiana ,chyba żeby kierowca z nudów nie usnął.A autostrady to Polska jest jedynym krajem na świecie gdzie autostrady zbudowano celem zpowolnienia ruchu.

    Odpowiedz
  • s.(2014-01-10 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pozostaje pytanie czy za pieniądze wydane dotychczas na drogi nie można było wybudować ich więcej, lepszych jakościowo, bez upadku firm budujących drogi i korupcji. Pewnie, że się stan dróg poprawił ale sporo w tym propagandy, większość Polski ma nadal słabą infrastrukturę drogową.

    Odpowiedz
  • Adam Michnik(2014-01-10 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Podatki wyższe niż w Polsce - to już robi wrażenie. Tylko, że poziom zamożności inny. No nie taki inny. Nie Wg. Pana Premiera Donalda Tuska.

    Odpowiedz
  • chłop z miasta(2014-01-10 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Chaos to był jak rządził pewien kurdupel którego nazwiska nie pamiętam..Pamiętamy za to że wybudował przez 2 lata 500m autostrady, a te które były w budowie wstrzymał realizację .Z 3 mln mieszkań nie wbili nawet łopaty w ziemie.Ale, ale odrolnił ziemie gdzieś na mazurach., ale nie po to żeby budować .ale kreować przekręty we własnej koalicji. Pisanie dziś bzdur na temat budów zakrwawa na jawną arogancję,. Usprawiedliwioną tylko tym że Żólciak obraca się w środowisku pis dzielów

    Odpowiedz
  • Michał(2014-01-10 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    No po polsku panie Żółciak: Nadal trzeba narzekać i snuć teorie spiskowe

    Odpowiedz
  • pin pin(2014-01-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo często jeżdżę po autostradach w Niemczech i Francji. Fakt, mają super drogi, te główniejsze nawet po 3 pasy w każdym kierunku...ale...wszędzie tam i to bardzo często, są korki! Także nie ma co się tak podniecać ich autostradami!

    Odpowiedz
  • guru122(2014-01-10 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli komunizmu ciąg dalszy. A może by już tak podziękować postsowieckim "elitom"?

    Odpowiedz
  • Jarek(2014-01-10 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Autor artykułu Tomasz Żółciak zbytnio sie nie błysnął. Typowe zachowanie zdegustowanego Polaka. Do tej pory były nieustanne narzekania na stan dróg i że, nic sie nie robi...Nagle, jak było juz zbyt oczywiste , ze ta teoria jest absuldalna pojawiły sie glosy, ze owszem mamy duzo supernowoczesnych autostrad ale nie umiemy nimi zarzadzac!To ze korki znacznie wieksze tworza sie na zachodnich autostradach w okreslonych okresach i sytuacja nie pasuje do polskiego sposobu myslenia.Jest żle i koniec! Radze panu Tomaszowi byc bardziej otwartym, nowoczesnym pozytywnie nastawionym do zycia i więcej sie uczyć. Inaczej dojdzie pan do absurdu jak mój proboszcz. Ostatnio odwiedził mnie i stwierdził, że nic w Polsce nie zrobili,żadnych dróg nie wybudowali, klamia i kłamią,jest gorzej jak za komuny...Żadne wyjaśnienia go nie przekonały bo on wyznaje zasade ze wszystkiemu winien jest Tusk a skoro tak, to nie mogli wybudować nowoczesnych dróg...

    Odpowiedz