"Liczę, że w ciągu 5 lat Intercity pójdzie przetartym przez PKP Cargo śladem na GPW" - powiedział Nowak podczas uroczystości debiutu PKP Cargo na GPW.

Skarb Państwa posiada bezpośrednio 65,7% akcji PKP IC, zaś pozostałe walory należą do PKP SA (które jest w całości w rękach państwa).

Akcje PKP Cargo zadebiutowały dziś na rynku głównym warszawskiej giełdy po cenie 80,20 zł, tj. o 17,94% powyżej kursu odniesienia. Jest to 17. spółka, która rozpoczyna notowania na głównym rynku GPW w 2013  roku oraz 446. spółka notowana na tym rynku.

"Chcę, żeby PKP Cargo rzuciło wyzwanie największym w Europie, również największemu przewoźnikowi" - powiedział też minister.

Grupa PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce i drugim największym w Unii Europejskiej (po Deutsche Bahn).

Wartość oferty PKP Cargo S.A. wyniosła 1,423 mld zł. To największe IPO na GPW w tym roku. Ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach oferty publicznej wyniosła 20.926.171. Inwestorom indywidualnym zostało przydzielonych 3.600.000 akcji, co stanowiło ok. 17,2 proc. wszystkich oferowanych akcji. Zapisało się na nie łącznie około 24 tys. inwestorów indywidualnych.

PKP Cargo działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. W 2012 roku, spółka przewiozła ok. 117 mln ton ładunków.