Warszawskie metro ma nowe pociągi. Najnowocześniejsze w Europie modele o nazwie Inspiro zostały już dopuszczone do ruchu. Zakupionych zostało 35 nowych pojazdów, z czego większość będzie obsługiwała druga linia metra. Dziś wyjechały na tory pierwszej linii.

Ze stacji Kabaty przed południem wyruszył pierwszy skład. Wśród pasażerów była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po przejażdżce na spotkaniu prasowym prezydent podkreśliła, że ponad 90 procent Warszawiaków jest zadowolonych z metra.

"Zapewniono mnie, że to Inspiro jest najnowocześniejsze w Europie, a może nawet na świecie. Później zaczęliśmy, więc mamy nowsze rozwiązania techniczne" - dodała prezydent.

Wartość całkowitej inwestycji wyniosła prawie 1 mld 400 tysięcy złotych. Umowę podpisano w 2011 roku - informuje dyrektor generalny Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. "Ten dzień poprzedziło 3 i pół roku wytężonej pracy. Było to m.in. przygotowanie przetargu, praca nad dokumentacją i w konsekwencji szkolenia dla pracowników metra." - mówi Jerzy Lejk.

Nowe pociągi są jednoprzestrzenne, czyli nie dzielą się na wagony.Inspiro o długości 118 metrów pomieści 1500 podróżujących.