Dziewięć z 10 największych spółek budowlanych w Europie pracuje w Polsce. To wnioski z raportu Deloitte „Europejskie potęgi budowlane”, który został opracowany na podstawie danych o wielkości sprzedaży z 2012 r. Wśród 50 największych firm na Starym Kontynencie uwzględniono dwie polskie.
Na 40. pozycji uplasował się Budimex, którego większościowym udziałowcem jest hiszpański Ferrovial. Budimex wskoczył do rankingu dzięki rekordowym przychodom za 2012 r. – 1,4 mld euro. W tym roku kontynuuje dobrą passę, raportując 68 mln zł zysku netto i portfel zamówień o wartości 5,4 mld zł. – 40. miejsce to zbyt daleka pozycja, żeby się nią ekscytować. Skupiamy się na pracy – powiedział DGP Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
Numerem 50. w Europie jest giełdowy Polimex-Mostostal, który miał w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 982 mln euro. Dzisiaj znajduje się jednak pod kroplówką Agencji Rozwoju Przemysłu, która w akcjonariacie Polimeksu ma największy udział. Szansą na odbicie dla Polimeksu ma być kontrakt z Hitachi w Elektrowni Opole za 6,3 mld zł.