W każdy wakacyjny weekend obowiązują ograniczenia w ruchu dla samochodów ciężarowych - przypomina rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Zakazy dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.

Alvin Gajadhur wyjaśnia, że te ograniczenia mają ułatwić poruszanie się po polskich drogach. Weekendy - tłumaczy - to czas wzmożonego ruchu, wyjazdów na wakacje, zmian turnusów więc ograniczenie w ruchu samochodów ciężarowych mają upłynnić ruch. Ciężarówki nie mogą jeździć po drogach w piątki w godzinach 18-22, w soboty w godzinach 8-14, a w niedziele od godz. 8 do 22.

Poza autobusami weekendowe zakazy nie dotyczą między innymi pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, prasy, szybko psujących się artykułów, lekarstw, środków medycznych.

Za załamanie zakazów kierowcy ciężarówek mogą otrzymać mandat od 200 do 500 złotych a ich samochód będzie musiał zostać na parkingu do końca weekendu. Alvin Gajadhur podkreśla, że inspektorzy i policjanci będą sprawdzali ciężarówki pod kątem bezpieczeństwa przewożonych towarów i wagi pojazdów.