To już trzecia w tym tygodniu awaria Dreamlinera japońskich linii lotniczych. Jak poinformowała kompania All Nippon Airways (ANA), w czasie przygotowania do startu Boeinga 787 z Tokio, nie udało się uruchomić jednego z silników maszyny. Jego zewnętrzne oględziny nie wykazały nieprawidłowości. Rejs wstrzymano, a linie zdecydowały o zamianie samolotu na inny.

Obecnie specjaliści ANA wyjaśniają przyczyny usterki.

Kolejny incydent z Dreamlinerem japońskich linii lotniczych, to już trzeci w tym tygodniu i piąty od czasu wznowienia lotów Boeingów 787 1 czerwca. Wszystkie awarie były niewielkie, nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów. Powodowały jednak wstrzymanie lotów i wymianą maszyn na inne.

Ministerstwo transportu Japonii już wydało polecenie kompaniom ANA i Japan Airlines ponownego przeglądu wszystkich Boeingów 787 w ich flocie.

Rząd Japonii wstrzymał lot Dreamlinerów po serii incydentów w styczniu tego roku, jeden z nich spowodował awaryjne przymusowe lądowanie maszyny. Boeingi 787 uziemiono także w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Przeprowadzone ekspertyza wykazała, że przyczyną awarii było przegrzanie akumulatorów samolotów. Problem rozwiązano wymieniając akumulatory w maszynach.