Qatar Airways ogłosiły 6 maja ekspansję połączeń lotniczych na trzech kontynentach, jednocześnie ogłaszając ogromny wzrost częstotliwości rejsów w Pakistanie – wszystko to w ramach dalszej agresywnej strategii wzrostu przewoźnika, który posiada swoją główną bazę w Dosze, stolicy Kataru.

Etiopska stolica - Addis Abeba - będzie dwudziestym miastem na kontynencie afrykańskim, do których przewoźnik oferuje swoje przeloty. Inauguracja połączenia nastąpi 18 września, a następnie miesiąc później, dokładnie 28 października, będzie mieć miejsce inauguracja rejsów na Międzynarodowym Lotnisku w Clark na Filipinach.

A już od 1 marca 2014 roku, Filadelfia będzie piątym miastem w Stanach Zjednoczonych, do których przewoźnik będzie oferował regularne połączenia. Ponadto, Qatar Airways znacznie zwiększa częstotliwość rejsów do Pakistanu, obecnie oferując 17 lotów tygodniowo do czterech miastach Pakistanu: Karaczi, Islamabadu, Lahore i Peszawaru.

Począwszy od 1 czerwca, Qatar Airways zwiększy częstotliwość rejsów do Pakistanu o 60 procent, – czyli do 28 lotów tygodniowo – rejsy do Karaczi będą odbywać się codziennie dwukrotnie, do tej pory oferowano jedynie 1 rejs dziennie; rejsy do Lahore zwiększą swoją częstotliwość z czterech do siedmiu rejsów tygodniowo; a rejsy do Peszawaru zyskają dodatkowy rejs, w sumie będą oferowane trzy rejsy tygodniowo.

Dyrektor Generalny Qatar Airways, Akbar Al Baker, ogłosił ekspansję podczas konferencji prasowej w dniu otwarcia targów Arabian Travel Market (ATM) – jednej z najważniejszych imprez branży turystycznej na Bliskim Wschodzie, – która odbyła się w Dubaju.

"Po raz kolejny Qatar Airways narzuca trend całej branży demonstrując, jak jesteśmy odporni w czasach spowolnienia globalnej gospodarki, podczas gdy inni tną wydatki, my widzimy możliwości, aby rozwinąć nasz globalny zasięg, “ powiedział.

"Fakt ogłoszenia przez nas trzech kolejnych nowych tras dzisiaj jest dowodem na naszą głęboką wiarę w rozszerzanie naszej działalności na różnych kontynentach. Niniejszy rok jest z pewnością rokiem wzrostu na Bliskim Wschodzie, gdzie pięć z naszych ośmiu zaplanowanych tras uruchamiamy w regionie.

"Zintensyfikowaliśmy naszą ofertę do Stanów Zjednoczonych, wprowadzając w zeszłym miesiącu Chicago, jako nasze czwarte miasto w USA i teraz uruchomimy rejsy do/z Filadelfii w przyszłym roku.

"Filadelfia jest jednym z głównych węzłów American Airlines/ US Airways, które wkrótce mają zostać połączone co zapewni klientom Qatar Airways dostęp do ponad 100 dodatkowych miast w dalszych połączeniach.

"Dzięki realizacji umów „code share” z American Airlines i JetBlue, które oferują liczne połączenia poza miastami do których oferujemy połączenia, Qatar Airways wzmacnia swoją obecność w Stanach Zjednoczonych, a wszystko to by stworzyć naszym pasażerom jeszcze większe możliwości podróżowania."

"Przystąpienie do globalnego sojuszu oneworld jeszcze w tym roku również stworzy ogromne możliwości podróży i korzyści dla naszych pasażerów, jak również dla przewoźników partnerskich w sojuszu."

Al Baker dodał: "Z niecierpliwością czekaliśmy na uruchomienie rejsów do stolicy Etiopii Addis Abeby przez jakiś czas, i jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy w stanie to zrealizować później tego roku jako tylko nowy samolot dołączy do floty. Dodatkowo Międzynarodowe Lotnisko Clark na Filipinach daje nam ogromne możliwości, aby zwiększyć naszą obecność w aglomeracji Manili i północnej części wyspy Luzon. To są bardzo dobre wieści dla mieszkańców Filipin, którzy wykazują coraz większe zapotrzebowaniem na loty do i z kraju."

Qatar Airways obecnie oferuje regularne loty do stolicy Manili dwa razy dziennie.

Al Baker następnie przedstawił znaczenie zwiększonej oferty w Pakistanie, mówiąc: "Posiadamy dobrze już ugruntowaną historię naszej działalności od wielu lat w Pakistanie, ale zawsze chcieliśmy zwiększyć częstotliwość rejsów. Teraz, dzięki nowej umowie między właściwymi organami, możemy cieszyć się większą częstotliwością między Katarem i Pakistanem.

"Nasi klienci mogą spodziewać się większego wyboru rejsów od następnego miesiąca, kiedy to zwiększymy częstotliwość do trzech głównych miast w Pakistanie."

Al Baker także przedstawił dziennikarzom z Bliskiego Wschodu oraz przedstawicielom mediów międzynarodowych aktualizację przywrócenia przez przewoźnika pięciu samolotów Boeing 787 Dreamliner, pierwszy z nich zaczął latać ponownie na początku maja na trasie Doha – Dubaj. W ciągu najbliższych kilku tygodni stopniowym będą wprowadzane pozostałe samoloty na trasach długodystansowych, takich jak Londyn Heathrow, Monachium, Frankfurt i Zurych.

Fotele w Klasie Business oraz Ekonomicznej Dreamlinera Qatar Airways to kluczowy element wyposażenia stoiska przewoźnika w trakcie targów ATM mający na celu zapewnienie możliwości profesjonalistom branży turystycznej z całego świata wypróbowania foteli oraz ich udogodnień.

Al Baker wspomniał także o szybko rozwijającej się obecności Qatar Airways w mediach społecznościowych, przewoźnik posiada jeden z najszybciej rozwijających się profili linii lotniczych na Facebooku. Baza fanów przewoźnika potroiła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i osiągnęła milion użytkowników pod końca maja. Dynamiczna aktywność w mediach społecznościowych miała znaczący wpływ na większą lojalność wobec marki oraz globalną ekspozycję wynikającą w dużej mierze z aktywności linii mających na celu zaangażowanie użytkowników – powiedział.

Prezes linii lotniczych również przedstawił najnowsze informacje dotyczące nowego lotniska w Katarze, Międzynarodowego Lotniska Hamad – którego otwarcie jest planowane w tym roku.

Qatar Airways uruchomiły rejsy do czterech nowych miast w tym roku - Gassim (Arabia Saudyjska), Nadżaf (Irak), Phnom Penh (Kambodża) i Chicago (USA). Oprócz nowo ogłoszonych tras w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, sieć będzie rozwijać dalej o miasta ogłoszone już wcześniej: Salala (Oman – rejsy już od 22 maja), Basra i Sulaymānīyah (Irak, odpowiednio 3 czerwca oraz 20 sierpnia) i Chengdu (Chiny 3 września).

Linie lotnicze Qatar Airways odnotowały gwałtowny wzrost w ciągu zaledwie 16 lat działalności, oferując obecnie przeloty nowoczesną flotą 123 samolotów do 126 kluczowych zarówno dla biznesu jak też dla turystyki, miast w całej Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i obu Amerykach.