Kolejarze z PKP Intercity ogłaszają gotowość do świąt, na trasy wyjedzie dodatkowo osiem specjalnych pociągów i 214 dodatkowych wagonów.

Według szefów spółki szczyt przewozowy zacznie się dziś i potrwa do jutrzejszego wieczoru.

Powroty planowane są na poniedziałkowe popołudnie i wtorkowy ranek. Bilety na wszystkie połączenia jeszcze są, ale kolejarze radzą się pospieszyć z decyzją. Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski mówi, że w tym roku kupno biletu będzie o wiele łatwiejsze. Między innymi dzięki rozbudowywanej sieci biletomatów. W tej chwili w całej Polsce jest 140 takich urządzeń. Najwięcej w Warszawie. W zeszłym roku było ich 11.

Na 19 największych dworcach pojawią się mobilni informatorzy, którzy pomogą we wszystkim, co jest związane z podróżą.

Wiceprezes spółki Marcin Celejewski dodaje, że przewoźnik jest w tym roku o wiele lepiej przygotowany do szczytu przewozowego niż w zeszłych latach. W tej chwili przewoźnik ma informacje dotyczące obłożenia wszystkich pociągów obsługiwanych przez spółkę. Wszystko dzięki wprowadzeniu obowiązku posiadania miejscówki na wszystkie połączenia obsługiwane przez PKP Intercity. Pozwala to, w razie potrzeby dołączać dodatkowe wagony do składów. Dzięki nim spółka dysponuje przed świętami pulą 11 tysięcy dodatkowych miejsc.

PKP Intercity obsługuje przede wszystkim połączenia dalekobieżne. Przed świętami pasażerowie najczęściej korzystają z połączeń między Śląskim a Pomorzem oraz Warszawą a Krakowem i Wrocławiem.