Sprzedaż dworców i więcej inwestycji. Z drugiej strony likwidacja linii kolejowych. Eksperci oceniają rok pracy Jakuba Karnowskiego. 11 kwietnia 2012 roku został on mianowany na stanowisko prezesa PKP.

Zdaniem Wojciech Śmiecha z miesięcznika "Rynek Kolejowy" niektóre pomysły nowego zarządu będą trudne w realizacji.

Likwidacja 2 tys. linii kolejowych nie do przeprowadzenia

Chodzi między innymi o plany likwidacji 2 tysięcy kilometrów linii kolejowych. Zdaniem eksperta sprzeciwią się temu władze samorządowe niektórych województw, które utrzymują na tych liniach swoje połączenia.

Reklama

Sprzedaż nieużywanych dworców - dobry pomysł

Zdaniem Wojciecha Śmiecha bardzo dobrym pomysłem jest chęć zrobienia porządków w nieruchomościach należących do PKP. Kolejarze chcą między innymi sprzedać część nieużywanych dworców. Zdaniem eksperta to bardzo dobry pomysł dlatego, że takie budynki są dla PKP dużym obciążeniem finansowym.

Wreszcie ruszyła restrukturyzacja PLK


Z kolei Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR zwraca uwagę na rozpoczęcie restrukturyzacji Polskich Linii Kolejowych. Reforma była odkładana od ponad dziesięciu lat. Ważną decyzją była też zmiana modeli prywatyzacji PKP Cargo.

Poprawa opinii pasażerów jednak za 2-3 lata

Ekspert przyznaje, że pasażerowie na razie nie odczuli jeszcze jakichkolwiek zmian na kolei i mają o niej fatalną opinię. By odczuć poprawę potrzebnych jest kilka lat konsekwentnych reform. Zdaniem Furgalskiego pierwsze oznaki poprawy sytuacji na kolei odczujemy na przełomie 2014 i 2015 roku.

Wtedy będą oddawane do użytku zmodernizowane linie. W tym samym czasie na tory wjadą nowe, nowoczesne pociągi.

Jutro prezes PKP i szefowie kolejowych spółek podsumują rok pracy.