Przed nami długi okres świąteczny. Zanim wyruszymy w drogę do rodziny lub na narty - warto upewnić się, że nasz samochód jest pełni przygotowany do trudnych warunków pogodowych. Co sprawdzić przed wyjazdem? Radzi Krzysztof Michałek, Kierownik Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.

Opady śniegu, oblodzenie jezdni i wcześnie zapadający zmrok nie ułatwią nam jazdy samochodem.

1. Widoczność zawsze i wszędzie

Oblodzony bądź ośnieżony samochód, zaparowane od środka szyby - to stałe problemy kierowców, którzy jeżdżą zimą. Choć czasem brakuje nam cierpliwości, by przed ruszeniem w drogę zadbać o odpowiednie oczyszczenie wszystkich elementów auta – zdecydowanie warto poświęcić na to kilka minut. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, a przy okazji także o stan naszego portfela. Za jazdę samochodem z ograniczoną widocznością grozi nam bowiem mandat w wysokości do 500 zł.

2. Zimówki to podstawa

Choć nie ulega wątpliwości, że w warunkach zimowych odpowiednie opony znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze, w dalszym ciągu wielu kierowców z nich rezygnuje. Warto pamiętać, że w warunkach zimowych letnie opony, zrobione z twardszej gumy tracą przyczepność na śniegu i lodzie, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu, a tym samym wypadku bądź stłuczki. Dlatego w zimowe ogumienie zdecydowanie warto zainwestować. Jeżeli wybieramy się na narty – pamiętajmy ponadto o zabraniu ze sobą łańcuchów. Znacznie ułatwią poruszanie się po zaśnieżonych, górskich drogach.

3. Hamulce przede wszystkim

Na mokrej, czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania może wydłużać się nawet o połowę. Dlatego w okresie zimowym, szczególnie przed dłuższą trasą warto szczególnie zadbać o układ hamulcowy. Najlepiej udać się w tym celu do odpowiednio przygotowanej stacji obsługi, gdzie kontrola hamowania zostanie wykonana na specjalistycznym sprzęcie. Warto ponadto pamiętać, że płyn hamulcowy powinien być wymieniany co dwa lata.

4. Płyn do spryskiwaczy

Prozaiczna czynność w postaci uzupełniania płynu do spryskiwaczy często umyka kierowcom w ferworze zajęć. Zimą, gdy szyby szybciej się brudzą to szczególnie niebezpieczne. Uzupełniając go pamiętamy, że powinien być dostosowany do ujemnych temperatur. Używanie nieprawidłowego płynu może spowodować zamarznie w przewodach lub pozostawianie smug na szybie, co ogranicza widoczność. Warto więc o tej prozaicznej czynności pomyśleć zanim trudna sytuacja zaskoczy nas na trasie.

5. Dobre oświetlenie

W okresie zimowym zmierzch zapada bardzo szybko. Dlatego przed jazdą kontrolnie przyjrzyjmy się, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne. Dodatkowo upewnijmy się również, że ich ustawienie jest prawidłowe. Nieodpowiednio ustawione światła zmniejszają widoczność lub powodują zagrożenie poprzez oślepianie kierowców jadących z przeciwka.

6. Sprawny akumulator

Przy niskiej temperaturze otoczenia, akumulator może sprawić problemy z uruchomieniem silnika. Jeżeli już w ciągu roku mieliśmy problemy z odpalaniem - zimą nasz akumulator może w ogóle nie zadziałać. By temu zapobiec - sprawdźmy stan jego naładowania. Zwłaszcza jeżeli korzystamy z niego już kilka lat.

7. Zadbajmy o dzieci

Jeżeli podróżujemy z dzieckiem, zadbajmy o fotelik oraz odpowiednie przygotowanie małego pasażera do drogi. Sprawdźmy, czy fotelik został dobrze zamontowany, a także czy dziecko jest odpowiednio przypięte pasami. Upewnijmy się również, że maluch nie będzie nudził się w czasie jazdy dekoncentrując kierowcę. Bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę upewnijmy się także, że na siedzeniach samochodu, tylnej półce i w bagażniku nie ma przedmiotów zbędnych lub nie przymocowanych na stałe do pojazdu, ponieważ w przypadku hamowania mogą przemieścić się i uderzyć pasażerów lub kierowcę.

8. Ważne ubezpieczenie

Choć polisa nie uchroni nas stłuczką czy wypadkiem – może znacząco zniwelować jego negatywne skutki. Dlatego poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, warto zainwestować w dodatkową ochronę zapewnianą w ramach Autocasco. Dzięki polisie będziemy mogli otrzymać odszkodowanie w sytuacji gdy dojdzie do zderzenia, a także jeżeli nasze auto zostanie zniszczone przez osobę trzecią, czy siły przyrody. Przyda się również na wypadek kradzieży auta, szczególnie jeżeli nawet przez krótki czas planujemy pozostawiać auto w mniej znanym miejscu.