"Konkurs na prezesa PLL LOT rozpisuje rada nadzorcza. My jako właściciel oczekujemy, że ten cel, jaki został wyznaczony radzie, zostanie jak najszybciej zrealizowany" - powiedziała Kozłowska.

W ubiegły czwartek, po odwołaniu przez radę nadzorczą spółki prezesa LOT Marcina Piróga i powołaniu na p.o. prezesa Zbigniewa Mazura, wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział PAP, iż spodziewa się, że konkurs na prezesa PLL LOT zostanie ogłoszony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

W ubiegłym tygodniu zarząd przewoźnika, w związku z trudną kondycją finansową spółki, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy w wysokości 400 mln zł w pierwszej transzy. MSP poinformowało, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej. W środę szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że resort pozytywnie ocenia wniosek LOT, a skala pomocy wyniesie kilkaset milionów złotych.

Kozłowska pytana w poniedziałek o to, kiedy LOT może otrzymać pierwszą transzę 400 mln zł pomocy, powiedziała, że data przekazania środków jest uzależniona od dwóch czynników: dialogu z Komisją Europejską i sytuacji spółki. "MSP pozytywnie zaopiniowało wniosek, ale data wypłaty pierwszej transzy jeszcze nie została ustalona" - dodała.

Strata LOT-u może sięgnąć nawet 300 mln zł

Według szacunków związków zawodowych strata LOT na koniec roku może wynieść nawet 300 mln zł. Media informują, że może to być 200 mln zł.

LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W bieżącym roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.