Irlandzka tania linia lotnicza Ryanair uruchomi w kwietniu przyszłego roku swoją bazę na lotnisku w Krakowie. Będzie to druga, po Wrocławiu, baza tego przewoźnika w Polsce.

Jak poinformował dziennikarzy w środę Michael Cawley, zastępca prezesa i dyrektor ds. operacyjnych Ryanair, w bazie w Krakowie na początek będą stacjonować dwa samoloty Boeing 737-800, dzięki czemu będzie ona większa od wrocławskiej, do której na stałe przypisana jest jedna maszyna.

"To historyczne wydarzenie we współpracy między Ryanair i Kraków Airport, dzięki któremu to lotnisko staje się naszą 53. bazą. Kraków jest miastem, które dzięki temu będzie miało największy wzrost liczby obsłużonych pasażerów" - ocenił Cawley.

Prezes Kraków Airport Jan Pamuła zaznaczył, że dzięki bazowaniu samolotów w Krakowie Ryanair będzie mógł dużo wcześniej rano rozpoczynać operacje z tego miasta i układać pod jego potrzeby swój rozkład lotów.

Od kwietnia przyszłego roku Ryanair będzie obsługiwał 31 tras do miast w całej Europie, nowymi wśród nich będą połączenia do Dortmundu, Goeteborga, Manchesteru i na wyspę Kos. Zwiększy się też częstotliwość lotów na trzech innych trasach. W sumie przewoźnik będzie wykonywał 244 loty tygodniowo do i z krakowskiego lotniska.

Według szacunków Ryanair, w ciągu roku od uruchomienia nowej bazy na trasach do i z Krakowa zostanie przewiezionych 1,6 mln pasażerów.

Prezes Kraków Airport zwrócił uwagę, że Ryanair to obecnie największy przewoźnik operujący z lotniska, korzysta z niego ponadto jeszcze 18 innych, tradycyjnych i niskokosztowych linii lotniczych.

"Utworzenie bazy to efekt długoletnich rozmów o poważnym rozwoju Ryanair w Krakowie. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania władz Małopolski i Krakowa" - podkreślił Pamuła.

Według marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy, region wraz z Krakowem przeznaczy na marketingowe wsparcie połączeń lotniczych około 3 mln zł, z czego 2 mln zł będzie pochodzić z budżetu województwa, a 1 mln zł - z budżetu miasta.

Ryanair to obecnie największy przewoźnik lotniczy w Europie. W tym roku zamierza przewieźć łącznie 79 mln pasażerów. Linia operuje na 169 lotniskach w 28 krajach. Ma obecnie 51 baz i obsługuje 1,5 tys. połączeń. Dysponuje ponad 300 samolotami Boeing 737-800.

W Polsce Ryanair operuje z 11 lotnisk - na siedmiu z nich jest liderem pod względem liczby pasażerów. W przyszłym roku Ryanair planuje obsługiwać z i do Polski blisko 130 połączeń, z czego ponad 40 będzie nowych; chce przewieźć łącznie 6 mln pasażerów, wobec 5,2-5,3 mln osób w 2012 r.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów ma 51 regularnych połączeń do 43 miast w Europie. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 3 mln osób. Na ten rok władze portu zakładają odprawienie ponad 3,4 mln pasażerów.

Najwięcej udziałów w spółce MPL Kraków-Balice należy do PP Porty Lotnicze (76 proc.), a samorząd województwa małopolskiego posiada blisko 23 proc. Niewielkie udziały mają też gminy Kraków i Zabierzów. (PAP)

rgr/ mki/ gma/