51 nowych inwestycji, w tym aż 34 kolejowe, trafiły na opublikowaną w piątek przez resort rozwoju regionalnego zaktualizowaną listę projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko. Wśród nich są m.in. zakupy taboru i remonty linii kolejowych.

Inwestycje z listy projektów indywidualnych - w przeciwieństwie do pozostałych - nie muszą ubiegać się o unijne pieniądze w konkursach. Na liście znajdują się projekty podstawowe, czyli realizowane w pierwszej kolejności, a także rezerwowe - czyli takie, które będą realizowane, jeżeli starczy na nie pieniędzy.

"Zaktualizowana lista obejmuje 514 przedsięwzięć o łącznej wartości prawie 243 mld złotych. Na liście podstawowej znajduje się 408 projektów, których wartość wynosi 172 mld złotych, natomiast pozostałe 106 projektów - to projekty rezerwowe o łącznej wartości 71 mld złotych" - poinformował resort.

Jak poinformowano, łączna wartość dofinansowania z UE dla projektów na liście wynosi ok. 132 mld złotych. "Projekty z listy podstawowej dofinansowane będą kwotą ok. 94 mld złotych. Natomiast kwota dofinansowania z UE dla projektów z listy rezerwowej to 38 mld złotych" - poinformowało ministerstwo.

W porównaniu do poprzedniej wersji, na zaktualizowaną listę ministerstwo rozwoju regionalnego zarekomendowało 51 nowych inwestycji, z czego trzy dotyczą transportu drogowego, 34 - kolejowego, dwa - morskiego, 10 - miejskiego, a dwa - bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łączna wartość dofinansowania tych inwestycji z funduszy europejskich to ok. 6,4 mld złotych.

Z listy usunięto natomiast 6 projektów indywidualnych: po jednym z obszaru transportu lotniczego, morskiego i miejskiego oraz trzy z obszaru transportu kolejowego. Ich łączna wartość dofinansowania z UE wynosiła prawie 1,1 mln złotych. Nowa lista obowiązuje z dniem jej publikacji, czyli od piątku.