Dla pasażerów PKP Intercity oznacza to atrakcyjniejszy układ połączeń międzynarodowych, nowe połączenia krajowe oraz nową politykę cenową dla osób kupujących bilety wcześniej. Na wybranych 20 dworcach w całym kraju pojawią się informatorzy, którzy będą służyć pomocą pasażerom w czasie wdrożenia nowego rozkładu.

Bilety na połączenia z nowego rozkładu jazdy pasażerowie PKP Intercity mogą kupować w 30 dniowej przedsprzedaży w kasach i przez Internet już od 12 listopada. Informacje o połączeniach oraz godzinach kursowania dostępne są na stronach www.intercity.pl, www.rozklad-pkp.pl.

Zobacz jakie zmiany w nowym rozkładzie jazdy

Pracujac nad kształtem nowego rozkładu jazdy przewoźnik uwzględniał prowadzone na liniach kolejowych prace modernizacyjne, m. in pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem a Rzeszowem czy Wrocławiem i Rawiczem. W sezonie 2012/13 pasażerowie pociągów PKP Intercity korzystać będą z rozwiązań już sprawdzonych, ale również też z nowych połączeń krajowych i międzynarodowych. W sumie 

PKP Intercity zapowiada uruchomienie 407 pociągów, z czego 355 kursować będzie na krajowych trasach.

W nowej ofercie przewoźnik zwiększy liczbę pociągów międzynarodowych z 48 do 52

Nowości spodziewać się mogą ci klienci, którzy wybierający się na południe Europy. W rozkładzie jazdy 2012/2013 zostaną uruchomione dwa nowe codzienne pociągi: EC 131/130 „Varsovia” z Warszawy Wschodniej i Katowic do Bratysławy i Budapesztu oraz EC 107/106 „Comenius” z Warszawy Wschodniej i Katowic do Breclav ze skomunikowaniem do Bratysławy i Wiednia.

Komunikacja krajowa – nowe pociągi, nowe trasy

Przewoźnik pracując nad nową siatką połączeń krajowych uwzględnił zapowiadanie przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, prace remontowe i modernizacyjne prowadzone na liniach kolejowych w całym kraju. Z tego względu (prace modernizacyjne linii nr 9 Warszawa – Gdańsk), nadal najszybciej z Warszawy do Trójmiasta docierać będą pasażerowie pociągów TLK kursujących przez Kutno, Zamków i Bydgoszcz. Tam też pojawi się nowe połączenie Artus, które obok Kaszuba
i Neptuna, oferować będzie standard pociągów EIC za cenę ekonomicznej TLK.

Utrzymane zostaną rozwiązania wprowadzone rozkładem jazdy edycji 2011/12. Express Tatry łączyć będzie codziennie Warszawę i Kraków z Zakopanem, TLK Lubuszanin kursować do Gorzowa Wielkopolskiego przez Poznań, a Polskę z Berlinem łączyć będą popularne pociągi Berlin Warszawa Express oraz Berlin Gdynia Express.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów czekają pasażerów z rejonu Podkarpacia. Od 9 grudnia podróżujący na południe i zachód kraju korzystać będą z przesiadek w Krakowie, a pasażerowie udający się w rejon Warszawy, Bydgoszczy i Trójmiasta otrzymają do dyspozycji pociągi kursujące bezpośrednio przez Lublin lub Skarżysko Kamienną.

Już w grudniu kupujący wcześniej płacą mniej

Po raz pierwszy PKP Intercity wprowadziło ofertę, która opiera się na bardzo prostej zasadzie; wcześniej równa się taniej. Od 1 grudnia 2012 do 10 stycznia 2013 roku w pociągach EIC i EX obowiązywać będzie „Bilet Świąteczny”. Każdy kto kupi bilet przez internet lub w kasie na min.
8 dni przed wyjazdem otrzyma nawet do 30 % zniżki. Oferta nie ma ograniczeń co do liczby sprzedanych biletów na dany pociąg, klasę, termin czy trasę i jest już dostępna w 30 dniowej przedsprzedaży.

Pasażerowie od 12 listopada mogą kupować bilety na wszystkie pociągi kursujące od 9 grudnia 2012 roku w komunikacji krajowej i międzynarodowej. Każdy podróżny może nabyć bilet przez internet, w kasie, biletomacie czy za pomocą telefonu komórkowego w przedsprzedaży. W przypadku pociągów krajowych z 30 - dniowym, a międzynarodowych z 60 - dniowym wyprzedzeniem.

Akcja informacyjna – informatorzy mobilni powracają

Wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy towarzyszyć będzie akcja informacyjna skierowana
do pasażerów. PKP Intercity przygotuje kilkadziesiąt tysięcy ulotek z rozkładem jazdy –na najważniejszych trasach. Ulotki dla pasażerów dostępne będą na dworcach, przy okienkach kasowych, w centrach obsługi klienta oraz w strefach VIP. Ulotki znajdą się również na stronach www.pkp.pl i www.intercity.pl.

Lokalizacja dodatkowych punktów informacyjnych

Dodatkowo na 20 największych dworcach pomogą informatorzy mobilni ubrani w pomarańczowe kurtki, będą udzielać pasażerom informacji na temat np. godzin odjazdów pociągów, właściwych peronów, a także pomagać w obsłudze biletomatów. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu mogą uzyskać informacje dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Intercity 19 757, która w tym czasie zostanie wzmocniona o 20 % więcej stanowisk niż w ciągu zwykłych dni.