Do 15 października ma się zakończyć postępowanie konkursowe na prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - powiedział w czwartek minister transportu Sławomir Nowak. Zapowiedział zmiany personalne w ULC, wynikające z zakończonej przez resort kontroli w Urzędzie.

Pod koniec sierpnia w Sejmie podczas przedstawiania informacji rządu w sprawie Amber Gold Nowak poinformował, że w ULC trwa kontrola. Wyjaśnił, że jej celem jest sprawdzenie procesu przyznawania przez Urząd koncesji liniom lotniczym. Dodał wówczas, że po kontroli nie wyklucza wniosków personalnych.

W środę wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz poinformował, że w połowie września zakończyła się w ULC kontrola przeprowadzona przez resort.

Kontrola w ULC ujawniła dużo nieprawidłowości

Reklama

"Nasza kontrola zakończyła się kilka dni temu, przygotowujemy dokumenty pokontrolne. Moim zdaniem nie wszystko było O.K." - powiedział w czwartek Nowak w TVN24. Dodał, że "za chwilę" mają być wnioski pokontrolne; "również nastąpią zmiany personalne w ULC" - zaznaczył.

W połowie lutego br. premier Donald Tusk, na wniosek ministra transportu Sławomira Nowaka, odwołał ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorza Kruszyńskiego. Premier powierzył dotychczasowemu wiceprezesowi ULC Tomaszowi Kądziołce obowiązki prezesa, do czasu powołania nowego szefa Urzędu. Miało to nastąpić w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Na początku września Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że zbada, czy Urząd postępował rzetelnie i legalnie, przyznając koncesję na wykonywanie przewozu lotniczego OLT Express. ULC deklarował wówczas, że nie ma nic do ukrycia.

Amber Gold był m.in. inwestorem upadłych linii lotniczych - OLT Express Regional oraz OLT Express Poland - z grupy OLT Express. ULC 27 lipca zawiesił koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional, a 1 sierpnia - OLT Express Poland.