Dodała, że termin składania ofert mija 11 października br. "Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał 10 miesięcy na zrealizowanie kontraktu" - podkreśliła.

Pod koniec maja GDDKiA zerwała umowę na budowę tego odcinka drogi ekspresowej oraz autostrady A4 z firmą Radko. Powodem odstąpienia od umowy był brak płynności finansowej, co wiązało się także z zajęciami komorniczymi i zgłoszonym wnioskiem o upadłość firmy.

Konsorcjum firm ze spółką Radko jako liderem budowało - za ponad 441 mln zł - ośmiokilometrowy odcinek tzw. północnej obwodnicy Rzeszowa. W jej skład wchodzi ponad 4-kilometrowy odcinek autostrady A4 od węzła Rzeszów Centralny do węzła Rzeszów Zachód i 4,3-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S19.

Teraz oba odcinku dróg będą budowane oddzielnie. Przetarg na dokończenie autostrady A4 został już ogłoszony; otwarcie ofert ma nastąpić we wrześniu br.

Droga ekspresowa S19 przebiegać ma przez wschodnią część Polski, od przejścia z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicy ze Słowacją.