Blisko 11 tys. pasażerów mniej niż przed rokiem skorzystało w lipcu br. z lotów czarterowych z lotniska Katowice w Pyrzowicach. Mniejszy ruch, to m.in. efekt bankructw biur podróży i spadku zainteresowania wczasami za granicą.

Lotnisko w Pyrzowicach jest liderem ruchu czarterowego wśród portów regionalnych. W ostatnich latach w lipcu i sierpniu padały tu kolejne rekordy liczby obsłużonych pasażerów, którzy odlatywali z Pyrzowic na wakacje. W lipcu tego roku pierwszy raz zanotowano spadek w tym segmencie ruchu - o 6,4 proc.

Rzecznik portu Cezary Orzech wyjaśnił w czwartek, że liczba czarterowych operacji lotniczych jest zbliżona do ubiegłorocznej, mniejsze jest jednak wypełnienie samolotów. To efekt upadku niektórych biur podróży - wyjazdy ich klientów nie doszły do skutku. Widać także obawy turystów przed wykupywaniem zagranicznych wycieczek.

W lipcu w Pyrzowicach wzrósł natomiast ruch regularny - z takich połączeń skorzystało blisko 14,5 tys. pasażerów więcej niż w tym samym czasie przed rokiem, co daje wzrost o 8,5 proc. Łącznie (czartery i ruch regularny) podróżnych było w lipcu więcej o 0,5 proc. W sumie odprawiono blisko 340 tys. pasażerów.

Przedstawiciele portu przyznają, że istotne dla lotniska będą wyniki osiągnięte w sierpniu, kiedy zauważalne będą skutki upadku - zarówno na rynku lotów regularnych, jak i czarterów - linii OLT Express. Jeżeli do zmniejszonej liczby pasażerów czarterowych dojdzie mniej lotów regularnych, port mógłby odnotować spadek liczby pasażerów rok do roku.

Od początku roku do końca lipca w Pyrzowicach odprawiono ponad 1 mln 476,1 tys. pasażerów, co daje wzrost o 5,6 proc. wobec ubiegłego roku. W ruchu regularnym odnotowano wzrost o 6,8 proc., a w czarterach o 4,5 proc. Zarządzające portem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze prognozuje, że w roku lotnisko odprawi ok. 2,7 mln pasażerów.

W obecnym sezonie siatka połączeń z Katowice Airport obejmuje 31 połączeń do 13 europejskich państw. Najwięcej tras obsługuje Wizz Air (20), następnie Ryanair (5), PLL LOT (3), Lufthansa (2) i SAS (1). Siatka połączeń czarterowych to 35 tras do 10 państw w Europie, Azji i Afryce. Najwięcej połączeń czarterowych z wylotem z Pyrzowic biura podróży oferują do Hiszpanii (8), Grecji (7) oraz Egiptu, Turcji i Tunezji (po 4).

Obecnie na podkatowickim lotnisku realizowany jest największy program rozbudowy infrastruktury w historii lotniska, w części finansowany ze źródeł unijnych. To budowa nowej drogi startowej oraz rozbudowa płyt postojowych.