Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę z firmą Monarch Aircraft Engineering Limited z Wielkiej Brytanii, która zajmie się obsługą techniczną samolotów Boeing 787 Dreamliner - poinformowała w czwartek spółka. LOT ma mieć osiem takich maszyn.

LOT pierwszego Dreamlinera ma otrzymać w listopadzie br.

Jak poinformował przewoźnik w komunikacie, Monarch Aircraft Engineering Limited (MAEL) utworzy bazę obsługi liniowej w Warszawie, będzie też wspierać technicznie operacje samolotów LOT-u w portach docelowych.

Dodatkowo, firma brytyjska będzie współpracować z firmą AFI KLM E&M (Air France Industries KLM Engineering & Maintenance), z którą LOT podpisał kilka dni temu umowę na zapewnienie części zamiennych niezbędnych do eksploatacji Boeingów 787.

"Dreamlinery są wysoce zaawansowanymi technologicznie, najnowocześniejszymi samolotami świata. Dlatego wymagają doskonale wykwalifikowanych inżynierów, informatyków oraz nowoczesnych metod i narzędzi do obsługi technicznej. Monarch spełnia wszystkie te wymagania i zapewni naszym Dreamlinerom serwis na najwyższym poziomie" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes w PLL LOT, ds. operacyjno - technicznych Tomasz Balcerzak.

Dyrektor Monarch Aircraft Engineering ds. sprzedaży i marketingu Ian Bartholomew, przekazał, że to dla firmy prestiżowe zamówienie, LOT będzie pierwszym europejskim użytkownikiem Boeinga 787 Dreamliner.

Zapisy kontraktu dają również możliwość włączenia się do projektu lokalnym organizacjom obsługowym, w tym m.in. LOT AMS.

LOT w sumie ma otrzymać osiem maszyn Boeing 787 Dreamliner, które zastąpią Boeingi 767. Polski przewoźnik jest na ósmej pozycji w kolejce oczekujących na te maszyny. Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała B787, jest japońska ANA. Pod koniec października ub.r. Dreamliner wykonał pierwszy lot komercyjny. Cztery godziny i osiem minut po starcie z Tokio maszyna japońskich linii All Nippon Airways wylądowała w Hongkongu.

Polskie Linie Lotnicze LOT latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. Od 2003 r. LOT należy do sojuszu Star Alliance, którego członkowie oferują obecnie ponad 20 tys. 800 rejsów dziennie do 1300 portów lotniczych w 189 krajach. W ubiegłym roku z połączeń rozkładowych polskiego przewoźnika skorzystało ponad 4,3 mln pasażerów, czyli o 9 proc. więcej niż w 2010. Licząc łącznie z czarterami, LOT przewiózł w 2011 r. ponad 4,6 mln pasażerów. Na ten rok LOT planuje zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów o dalsze 9 proc.