Do 28 lipca pierwszy pociąg Kolei Mazowieckich będzie odjeżdżał z Dworca Centralnego do Modlina o godz. 2.31, a ostatni pociąg z Warszawy Gdańskiej do Modlina będzie miał kurs o godz. 23.38 - poinformowała w poniedziałek rzecznika spółki Donata Nowakowska.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów wprowadzone zostały w ubiegły piątek, ich powodem są prowadzone prace remontowe.

W niedzielę odbyła się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jest to pierwsze w kraju lotnisko stworzone z myślą o konkretnych klientach - niskokosztowych liniach lotniczych i czarterach. Władze lotniska myślą również o obsłudze lotniczych przewozów towarowych typu cargo.

Pierwszy samolot z pasażerami wylądował w Modlinie w niedzielę po godz. 17.30. z Budapesztu, węgierskiej linii Wizz Air. Rejs został przekierowany z Lotniska Chopina. Następnie Wizz Air zabrał pierwszych odprawionych w porcie w Modlinie pasażerów w trasę powrotną. W poniedziałek Wizz Air wykona również jeden rejs, na tej samej trasie, co w niedzielę. Regularne loty linia zacznie wykonywać z Modlina od środy.

Od poniedziałku regularnie z portu lata irlandzki Ryanair. W niedzielę pierwszym samolotem pasażerskim tej linii przyleciał szef linii Michael O'Leary, tuż przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości.

Na trasie Modlin - Warszawa podróżni mają dziennie do dyspozycji 42 połączenia kolejowe - 14 lotniskowych, oznaczonych piktogramem samolotu, oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin w kierunku Działdowa. Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie z Lotniskiem Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin - Warszawa Zachodnia. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska co 20 minut kursują specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin - terminal lotniska w niecałe 10 minut.

Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin - według danych portu - to ok. 370 mln zł netto, z tego ok. 170 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.