Ci, którzy wybierają się w podróż, powinni wiedzieć, że zdecydowanie mniej zapłacą za przejazd drogami zarządzanymi przez państwo, czyli GDDKiA, a zdecydowanie więcej za poruszanie się drogami, którymi zarządzają firmy prywatne.

Uprzywilejowaną pozycje mają też motocykliści i kierowcy samochodów osobowych – ci zapłacą najmniej – na państwowych drogach 5 - 10 groszy na kilometrze. Już zdecydowanie więcej kosztuje jazda płatnymi drogami zawodowców, czyli kierowców, którzy poruszają się busami, autobusami czy ciężarówkami.

To już pewne: jedziesz i… płacisz. I to nie tylko za benzynę, ale i za drogi. Przedstawiamy listę polskich autostrad i dróg, gdzie Polacy muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami podróży. I to niemałymi.

Kierowca samochodu osobowego musi doliczyć już teraz od 10 do 30 zł do przejechanych 100 km, a kierowca ciężarówki korzystający z koncesjonowanych autostrad, nawet 10 razy więcej.

O ile dla kierowców osobowych oznacza to, że z Warszawy do zachodniej granicy Polski dopłacą niewiele ponad 80 zł, to już ci, którzy zawodowo poruszają się po drogach w ciężarówkach, busach czy autobusach, doliczyć muszą bagatela – od 150 do 460 zł.

Najwięcej zapłacą zawodowi kierowcy poruszający się na krótkich odcinkach płatnych autostrad - np. na Autostradzie Wielkopolski przejechanie 37,5 km na odcinku Września - Krzesiny kosztuje za kilometr 3,73 zł!

Autostrady prywatne, czyli koniec żartów - drogo, drogo, drogo

Najwięcej kierowcy płaca za odcinki autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy, czyli firmy, które sfinansowały inwestycje i teraz nimi zarządzają.

Zdecydowanie najwięcej za przejazd autostradą prywatną muszą zapłacić kierowcy pojazdów powyżej 3,5 t – czyli busów, autobusów, ciężarówek i tzw. pojazdów specjalnych. Ci do kosztów benzyny muszą doliczyć od 40 do 460 zł. Ta ostatnia opłata obejmuje przejazd pojazdów ciężkich specjalnych na koncesjonowanej, uznawanej za najdroższą, Autostradzie Wielkopolski A2 na 250 kilometrowym odcinku od Konina do Świecka.

A1 Gdańsk - Toruń (0,19 zł do 1,96 zł za km)

Autostrada A1 Gdańsk - Toruń 152 km. Koncesjonariuszem jest Gdańsk Transport Company S.A. Opłata za cały odcinek od 29,90 do 298 zł.

Stawki opłat: kat.1 - motocykle i samochody osobowe o dwóch osiach – 29,90 zł; kat.2 - pojazdy samochodowe o 2 osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, pojazdy samochodowe o 2 osiach z przyczepami – 71 zł; kat.3 - pojazdy samochodowe o 3 osiach, pojazdy samochodowe o 2 osiach, z których co najmniej 1 wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami – 71 zł; kat.4 - pojazdy samochodowe o więcej niż 3 osiach, pojazdy samochodowe o 3 osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż 3 osiach z przyczepami - 71 zł; kat.5 - pojazdy niemieszczące się w kat.1-4 oraz pojazdy, których wymiary lub nacisk osi albo ciężar przekraczają limity określone w przepisach o ruchu drogowym - 298 zł.

Trasa koncesyjnego odcinka A1 zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Czerniewicach kolo Torunia. Ten 152-kilometrowy odcinek jest najbardziej na północ wysuniętym fragmentem autostrady A1, której korytarz z Torunia biegnie dalej przez Łódź i Częstochowę w kierunku południowym, aż do granicy państwa w Gorzyczkach.

A4 Katowice - Kraków - 61 km (od 0,14 zł do 0,80 zł za km)

Stawki opłat: kat.1 - motocykle – 9 zł ; kat.1 - samochody osobowe o dwóch osiach -18,00 zł; kat.2 - pojazdy samochodowe o 2 osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, pojazdy samochodowe o 2 osiach z przyczepami - 30,00 zł; kat.3 - pojazdy samochodowe o 3 osiach, pojazdy samochodowe o 2 osiach, z których co najmniej 1 wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami - 30,00 zł; kat.4 - pojazdy samochodowe o więcej niż 3 osiach, pojazdy samochodowe o 3 osiach z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż 3 osiach z przyczepami - 49,00 zł; kat.5 - pojazdy niemieszczące się w kat.1-4 oraz pojazdy, których wymiary lub nacisk osi albo ciężar przekraczają limity określone w przepisach o ruchu drogowym – 49,00 zł.

Prywatna A2 (od 0,05 do 2,73 zł za km)

Przejazd autostradą A2 Warszawa – Świecko, czyli podróż autostradą państwową i prywatną: z Warszawy do Berlina – benzyna plus 80 zł dla osobówek, plus 460 zł dla „zawodowców”.