Pasażerowie pociągów Przewozów Regionalnych do i z Warszawy będą mogli od 1 czerwca kupić Bilet Warszawski, dzięki któremu będą mogli korzystać także ze stołecznej komunikacji miejskiej. Usługa ma być również ułatwieniem dla kibiców jadących na mecz Euro 2012.

Odpowiednią umowę przedstawiciele Przewozów Regionalnych i Zarządu Transportu Miejskiego podpisali we wtorek w Warszawie.

Jak powiedziała przez podpisaniem umowy prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, oferta ma zachęcić pasażerów, by korzystali z publicznego transportu zbiorowego także po przyjeździe pociągiem do miasta docelowego. "Pasażer, który będzie miał wykupiony Bilet Warszawski, będzie mógł prosto z pociągu wsiąść do autobusu, tramwaju lub metra i nie będzie musiał martwić się, czy ma bilet, szukać kiosku itp." - wyjaśniła prezes.

Bilet będzie ważny przez 60 minut w dniu podróży, a pasażer sam zdecyduje, czy chce go wykorzystać przez godzinę przed odjazdem pociągu, czy godzinę po przyjeździe.

Dyrektor ZTM Leszek Ruta wyjaśnił, że trwają rozmowy w innymi przewoźnikami kolejowymi na temat wprowadzenia podobnych ofert. ZTM rozmawia także z Łodzią na temat wprowadzenia biletu warszawsko-łódzkiego, z którego można byłoby korzystać w komunikacji miejskiej obu miast. Zdaniem Ruty, taka oferta zostanie wprowadzona jednak najwcześniej od września br.

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o ok. 3 tys. osób.