Blisko 750 samolotów z kibicami może przylecieć do Warszawy na Euro 2012 - poinformował PAP rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski. Fani futbolu będą mieli w tym czasie do dyspozycji prawie 2 mln miejsc w samolotach.

"Z danych przedstawionych przez firmę ACL, pełniącą rolę koordynatora rozkładów lotów na Lotnisku Chopina, wynika, że do 23 maja przewoźnicy lotniczy zgłosili zamiar przysłania do Warszawy 750 samolotów przeznaczonych wyłącznie do dyspozycji kibiców piłkarskich" - powiedział Przybylski.

Dodał, że dodatkowo w czasie turnieju na warszawskim lotnisku wyląduje ponad 1,8 tys. samolotów czarterowych oraz 13,5 tys. samolotów rozkładowych.

"Łącznie w okresie od 1 czerwca do 8 lipca pasażerowie korzystający z warszawskiego portu będą mieli do dyspozycji prawie 2 mln miejsc w samolotach. Spodziewamy się, że w czerwcu pobite zostaną wszelkie rekordy pod względem wielkości ruchu na naszym lotnisku" - powiedział rzecznik.

Przybylski poinformował, że gotowy na przyjęcie kibiców jest już dawny terminal Etiuda. Zamontowane są m.in. bramki do kontroli bezpieczeństwa i stanowiska odprawy kibica.

Władze lotniska zdecydowały, że w czasie Euro 2012 ponownie otworzą zamknięty w 2009 r. terminal Etiuda, który wcześniej obsługiwał pasażerów tanich linii lotniczych. Pozostały w nim odpowiednie instalacje, których nie zdemontowano, a które na Euro zostaną wykorzystane.

"Dawny terminal Etiuda będzie nazwany strefą F. Będą w nim odprawiane tylko zorganizowane grupy kibiców, a jeżeli główny terminal będzie miał zbyt wielu pasażerów czekających na odprawę, będzie przyjmował pojedynczych fanów piłki nożnej.

Na parkingu obok dawnej Etiudy jest przygotowywana tymczasowa poczekalnia przedodlotowa. "Miejsce to zostało już oczyszczone. 2 czerwca organizujemy tam piknik Otwarte lotnisko, gdzie zamontowane zostaną wówczas stanowiska gastronomiczne, które pozostaną już na Euro. Po pikniku ustawione zostaną ekrany, na których będą wyświetlane informacje o planowanym czasie odlotu samolotu i konieczności udania się do odprawy" - powiedział. Dodał, że w poczekalni może oczekiwać na samoloty do 3 tys. osób jednocześnie.

Rzecznik przypomniał, że 1 czerwca ruszy rozkładowe połączenie kolejowe z centrum miasta na lotnisko.

"W czasie mistrzostw na lotnisku kibicom będzie pomocą służyć 80 wolontariuszy. Będą oni informować m.in. o tym, jak się dostać z lotniska do centrum miasta, wskazywać, gdzie są przystanki autobusowe" - powiedział.

Władze lotniska zapewniają, że będzie ono mogło przyjąć dziennie nawet 30 tys. kibiców plus ruch niezwiązany z Euro.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło ponad 2,7 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.