"Z danych przedstawionych przez firmę ACL, pełniącą rolę koordynatora rozkładów lotów na Lotnisku Chopina, wynika, że do 2 maja przewoźnicy lotniczy zgłosili zamiar przysłania do Warszawy 587 samolotów przeznaczonych wyłącznie do dyspozycji kibiców piłkarskich. Spodziewamy się ich blisko 600" - powiedział Przybylski.

Dodał, że dodatkowo w czasie turnieju na warszawskim lotnisku wyląduje ponad 2,3 tys. samolotów czarterowych oraz 13,8 tys. samolotów rozkładowych.

"Łącznie w okresie od 1 czerwca do 8 lipca pasażerowie korzystający z warszawskiego portu będą mieli do dyspozycji ponad 2 mln miejsc w samolotach. Spodziewamy się, że w czerwcu pobite zostaną wszelkie rekordy pod względem wielkości ruchu na naszym lotnisku" - powiedział rzecznik.

Przybylski przypomniał, że na czas mistrzostw w portach lotniczych miast - gospodarzy turnieju nie będą obowiązywały ograniczenia startów i lądowań samolotów w ciągu dnia i nocy. Pod koniec marca Sejm zdecydował o zniesieniu ograniczeń w operacjach lotniczych na czas Euro 2012. Posłowie uznali, że proponowane regulacje wpłyną na zwiększenie przepustowości i dostępności portów lotniczych oraz przestrzeni powietrznej w okresie od 1 czerwca 2012 r. do 4 lipca br. Dotyczy to lotnisk w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

"W przypadku Lotniska Chopina oznacza to, że możliwe będzie odprawienie kibiców, którzy bezpośrednio po meczu na Stadionie Narodowym przyjadą na lotnisko i będą chcieli wrócić samolotem do domu. Poza dniami meczowymi lotnisko nie zamierza korzystać z prawa do nielimitowanego operowania w porze nocnej. Nie będziemy się zgadzać, żeby samoloty czarterowe np. do Tunezji czy Egiptu zakłócały w nocy spokój mieszkańcom Warszawy. Zezwolenia na loty nocne ponad standardowymi limitami będą otrzymywać tylko samoloty wożące kibiców, piłkarzy i działaczy UEFA" - wyjaśnił Przybylski.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło ponad 2,7 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. (PAP)