Irlandzki przewoźnik Ryanair oraz węgierski Wizz Air walczą w Europie o pasażerów cenami biletów, czy oferując atrakcyjniejsze połączenia. Od lipca obie linie będą oferować loty także z Modlina, konkurując na tych samych trasach.

Na lotniskach we Włoszech i Francji, które obsługują tanie linie, Ryanair obsługuje więcej pasażerów. Tak jest na przykład na lotnisku w Bergamo pod Mediolanem, Campino pod Rzymem, czy Beauvais pod Paryżem.

"W ubiegłym roku do Ryanaira należało ponad 50 proc. ruchu; Wizz Air jest tuż za nim. Obie linie oferują czasami konkurencyjne połączenia na tych samych trasach, dając pasażerom atrakcyjniejszą cenę" - powiedział Giacomo Cattaneo z lotniska Bergamo.

W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło ponad 8 mln 419 tys. pasażerów, z których 6 proc. stanowili podróżni z Polski. Najwięcej - 31 proc. - to turyści z Hiszpanii.

"Polacy przylatują do nas głównie z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, a od lipca także zaczną z Modlina, gdzie uruchomienie swoich rejsów zapowiedział zarówno Ryanair, jak i Wizz Air" - powiedział Cattaneo.

Dodał, że cel podróży naszych rodaków to turystyka oraz biznes. "Tanie linie lotnicze to nie jest klasa biznes, choć z naszego lotniska latają również przedsiębiorcy w garniturach. Dla osób, które chcą odpocząć przed podróżują, mamy specjalny pokój VIP-owski, nie jest on w cenie biletu, ale można zapłacić dodatkowe euro, by móc odpocząć przed drogą" - powiedział.

Na lotnisku Campino pod Rzymem pasażerowie Ryanaira stanowią aż 90 proc. Jak wynika z informacji lotniska, w ubiegłym roku przewieziono tam 5 mln podróżnych, kilka procent stanowili Polacy.

Przewagę Ryanaira można zauważyć również na lotnisku Beauvais pod Paryżem, także obsługującym tanich przewoźników. "Blisko 80 proc. naszych pasażerów lata z Ryanairem. Na lotnisku mamy specjalne punkty odpraw dedykowane pasażerom Ryanaira i punkt informacyjny" - powiedział szef lotniska Marc Amoudry. Dodał, że jest jednak różnica w cenach między tymi dwoma przewoźnikami. Np. wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku kosztuje 60 euro w przypadku Ryanaira, a 15 euro u Wizz Aira.

"Przylatuje do nas z Polski wielu turystów. Obaj przewoźnicy latają na trasach m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Gdańska. Od lipca będzie to również Modlin" - powiedział szef lotniska. W ubiegłym roku port obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów.

Port lotniczy w Modlinie będzie gotowy na Euro 2012. Pierwsi pasażerowie odlecą 16 lipca z Ryanairem, który tego dnia zapowiedział uruchomienie swoich połączeń. Drugą linią operującą z tego lotniska będzie Wizz Air - od 18 lipca.

Port w Modlinie zlokalizowany na terenie byłego lotniska wojskowego, wykorzystywany jest obecnie do przelotów cywilnych (głównie prywatnych).