16 nowych regularnych połączeń zostanie uruchomionych w sezonie letnim z Lotniska Chopina - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Pasażerowie będą mogli polecieć m.in. do Pekinu, Mediolanu, Wenecji, Zadaru i na Islandię.

"Niewątpliwie największym wydarzeniem będzie uruchomienie połączenia Warszawa-Pekin Polskich Linii Lotniczych LOT. Pierwszy samolot na tej trasie odleci 29 maja br. Rozkład przewiduje, że loty będą się odbywać trzy razy w tygodniu. Zlikwidowane zostanie jednak połączenie do Hanoi" - powiedział Przybylski.

Jak przekazał Przybylski, na początku czerwca LOT ponownie uruchomi połączenia do Bejrutu w Libanie i będzie je obsługiwać trzy razy w tygodniu. Polski przewoźnik zwiększa także częstotliwość rejsów do Aten (z 5 do 7 tygodniowo), do Barcelony (z 5 do 7 tygodniowo), do Bukaresztu (z 11 do 13 tygodniowo), do Doniecka (z 3 do 5 tygodniowo), do Erewania (z 3 do 5 tygodniowo), do Kairu (z 2 do 3 tygodniowo), do Kaliningradu (z 4 do 6 tygodniowo), do Larnaki (z 3 do 4 tygodniowo), do Madrytu (z 5 do 7 tygodniowo), Nicei (z 6 do 7 tygodniowo), Rzymu Fiumicino (z 4 do 5 tygodniowo), do Sofii (z 5 do 7 tygodniowo), do Petersburga (z 5 do 7 tygodniowo), do Tbilisi (z 3 do 5 tygodniowo), do Tel Awiwu (z 5 do 7 tygodniowo).

Eurolot, który obsługuje rejsy zarówno w ramach własnej siatki połączeń (np. Gdańsk-Kraków, Gdańsk-Wrocław, Kraków-Poznań), jak i na rejsach wykonywanych dla PLL LOT, zapowiedział uruchomienie lotów do Zadaru i Heringsdorfu k. Świnoujścia.

Nowa polska linia lotnicza OLT Express od kwietnia uruchamia rejsy z Warszawy na trasach krajowych do Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz dodatkowe połączenia do Gdańska i Wrocławia.

"Wizz Air od kwietnia uruchamia nowe połączenie do Budapesztu. Rejsy na tej trasie będą się odbywały cztery razy w tygodniu. Dwa razy na tydzień obsługiwane będzie połączenie do Madrytu, a trzy razy w tygodniu do Stavanger w Norwegii. W połowie czerwca uruchomione zostanie także połączenie sezonowe do Burgas w Bułgarii - na tej trasie loty będą się odbywały trzy razy w tygodniu" - powiedział rzecznik portu.

Norweskie linie Norwegian Air Shuttle ponownie będą latać do Bergen. Zaś włoskie tanie linie Air One otworzą dwa nowe połączenia: Warszawa-Mediolan Malpensa oraz Warszawa-Wenecja.

W sezonie letnim Warszawa znów będzie mieć bezpośrednie połączenia z Islandią. Na początku czerwca rejsy z Rejkiawiku uruchomi nowa tania linia lotnicza WOW Air (dwa razy w tygodniu). Nowe połączenia zapowiada także Island Express.

Sezon letni rozpoczął się 25 marca i kończy się w ostatnią sobotę października br.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Port w styczniu i lutym br. obsłużył 1,19 mln pasażerów - o 5,9 proc. więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach 2011 r.