statystyki

Polscy przewoźnicy szykują powrót maksów

autor: Krzysztof Śmietana22.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 22.10.2020, 09:39
Linie lotnicze mogą już przygotowywać się na ten ruch, bo EASA – europejska agencja odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego poinformowała, że boeing 737 MAX jest na tyle bezpieczny, iż może wrócić do latania przed końcem 2020 r.

Linie lotnicze mogą już przygotowywać się na ten ruch, bo EASA – europejska agencja odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego poinformowała, że boeing 737 MAX jest na tyle bezpieczny, iż może wrócić do latania przed końcem 2020 r.źródło: ShutterStock

LOT i Enter Air planują, że zimą do siatki połączeń wrócą uziemione ponad półtora roku temu boeingi.

Linie lotnicze mogą już przygotowywać się na ten ruch, bo EASA – europejska agencja odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego poinformowała, że boeing 737 MAX jest na tyle bezpieczny, iż może wrócić do latania przed końcem 2020 r. Patrick Ky, szef EASA, ogłosił, że w listopadzie zostanie wydany ostateczny certyfikat, który dopuści maksy do eksploatacji. Maszyny są uziemione od półtora roku, po dwóch katastrofach – w Indonezji i w Etopii, w których zginęło łącznie 346 osób.

– Zakładamy, że na przełomie 2020 i 2021 r. boeingi 737 MAX znowu zaczną obsługiwać nasze połączenia – mówi rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski. Do latania wróci pięć takich maszyn LOT-u. Nasz narodowy przewoźnik przed kilkoma laty zamówił 15 maksów i według pierwotnej umowy wszystkie powinny być dostarczone przed końcem 2019 r. Według Moczulskiego teraz trwają rozmowy z Boeingiem nie tylko na temat terminu dostaw pozostałych samolotów, ale także ich liczby. Nie jest wykluczone, że LOT zwiększy zamówienie. Jednocześnie przewoźnik kontynuuje rozmowy z producentem w sprawie odszkodowań po uziemieniu maszyn. Według informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. dotąd LOT-owi udało się wywalczyć z tego tytułu ponad 240 mln zł rekompensat.

Także Enter Air, obsługująca rejsy czarterowe prywatna polska linia lotnicza, szykuje się do powrotu boeingów 737 MAX.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Aldona(2020-11-09 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Będę leciała w przyszłym roku na wakacje enterem, także liczę, że już będę mogła lecieć maksem. Teraz to będą najbezpieczniejsze samoloty ever po tylu testach i modyfikacjach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie