statystyki

Od 1 października wchodzi lex Uber: Wszystkie usługi taksówkarskie tylko z licencją

autor: Piotr Szymaniak30.09.2020, 08:06; Aktualizacja: 30.09.2020, 08:06
Co jednak z kierowcami, którzy do tej pory nie zdobyli wymaganych nowelizacją uprawnień?

Co jednak z kierowcami, którzy do tej pory nie zdobyli wymaganych nowelizacją uprawnień?źródło: ShutterStock

Jutro wchodzi w życie zasadnicza część przepisów nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180), potocznie zwana lex Uber. Ma ona ujednolicić warunki prowadzenia działalności taksówkarskiej. Wszystkie firmy funkcjonujące na tym rynku od czwartku będą musiały działać w oparciu o licencję pośrednictwa przy przewozie osób oraz zatrudniać tylko i wyłącznie kierowców, którzy posiadają licencję taxi.

– Nowe prawo zniweluje też różnice w cenach za przejazd – uważa Andrzej Padziński z zarządu firmy iTaxi. Dlaczego? – W wyniku wykorzystywania pojazdu jako taksówki wzrasta koszt ubezpieczenia i utrzymania auta. Do tej pory kierowca świadczący usługi przewozu osób nie ponosił m.in. kosztów wyższego OC czy przystosowania samochodu do licencyjnego przewozu osób. Od października dotychczasowi kierowcy przewozów, którzy wejdą do segmentu usług taksówkowych, muszą się liczyć z takimi wymogami. Oznacza to, że wycena kursów powinna oscylować na poziomie minimum 2–2,20 zł za każdy kilometr – tłumaczy ekspert. Jego zdaniem zmiany wpłyną na profesjonalizację zawodu i ograniczenie w nim obecności osób traktujących świadczenie usług taksówkowych tylko jako dorywcze zajęcie.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie