statystyki

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy. Co jeszcze zmieni się w prawie o ruchu drogowym?

autor: Piotr Szymaniak27.07.2020, 09:30; Aktualizacja: 27.07.2020, 09:44
samochód, kierowca

Ustawa likwiduje też absurd, na który kierowcy narzekali od lat, w postaci konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki poświadczające wykonanie badania technicznegoźródło: ShutterStock

Łatwiejsza rejestracja pojazdów, możliwość czasowego ich wycofania z ruchu, likwidacja kart pojazdu i konieczności naklejania na szybę nalepek kontrolnych, a także koniec mandatów za nieposiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy – takie m.in. zmiany w ustawie – Prawo o ruchu drogowym zatwierdził w piątek Sejm.

Główne udogodnienia czekające kierowców są związane z formalnościami urzędowymi, które trzeba załatwić, kupując nowy bądź używany samochód. I tak w przypadku nowych aut wszystkie czynności związane z rejestracją auta będą mogły być załatwione w salonie. Przedstawiciel dealera będzie mógł zlecić wniosek o rejestrację drogą elektroniczną, a kupujący wyjedzie ze sklepu już zarejestrowanym pojazdem.

Nowością jest także to, że nabywca auta nie dostanie już karty pojazdu. Nie będą one wydawane, bo zarówno wydziały ruchu drogowego w starostwach, jak i organy kontrolne i tak mają dostęp online do wszystkich danych auta zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel z kolei ma do nich wgląd dzięki dostępnym w sieci usługom „mój pojazd” i „historia pojazdu”. Nie będą też już wydawane naklejki kontrolne do naklejania na szybę. Po tych zmianach nabywca auta zaoszczędzi 94,5 zł (75 zł na karcie pojazdu, 18,5 zł na nalepce i 1 zł na opłacie ewidencyjnej) oraz sporo czasu i wysiłku potrzebnego na zdrapanie nalepki od starej rejestracji. Każdy, kto kupował używany pojazd, wie, że pozbycie się z szyby takiej naklejki do najłatwiejszych nie należy (dlatego niektórzy kierowcy jeździli z dwiema nalepkami, choć jest to niedozwolone).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie