Nie ma zaskoczenia. Tak najkrócej można streścić treść rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłaty za przewóz osób. Nowe regulacje obowiązują od wczoraj.
Rozporządzenie de facto dopuszcza możliwość rozliczania opłat za przejazdy taksówkarskie na podstawie aplikacji już stosowanych przez przewoźników. Z tym tylko, że oprogramowanie musi być kompatybilne z kasą rejestrującą mającą postać oprogramowania. Rozporządzenie ministra finansów dotyczące e-kas fiskalnych również weszło w życie 1 czerwca br.
Poza tym zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami aplikacja stosowana w przewozach osób ma umożliwiać obliczanie opłaty za przejazd w oparciu o wyliczanie orientacyjnej długości trasy przewozu przy użyciu systemu nawigacji satelitarnej. Ma też uwzględniać takie parametry, jak: planowany czas rozpoczęcia i zakończenia przewozu, przyznane klientowi ulgi i rabaty, strefy taryfowe i informacje o cenach i stawkach taryfowych maksymalnych.
Reklama
Aplikacja ma zapewniać klientom dostęp do wyżej wymienionych informacji, a także dokonanie opłaty za przejazd.
Ponadto oprogramowanie ma rejestrować informacje o osobie wykonującej przewóz (jej dane, numer licencji, numer boczny taksówki czy numer nadwozia w przypadku pojazdów niebędących taksówkami). Gromadzone mają być także wszystkie inne informacje o zrealizowanych przewozach. Chodzi o takie dane jak czas rozpoczęcia i zakończenia podróży, dokładna trasa czy ustalona cena umowna za przejazd. Do tych wiadomości, oprócz klienta, będzie mieć dostęp także Inspekcja Transportu Drogowego – na żądanie.
Wiele pytań budziło określenie sposobu zabezpieczenia tych danych. Zgodnie z rozporządzeniem dostęp do nich ma być ewidencjonowany, muszą być zabezpieczone przed wprowadzeniem zmian i w odpowiedni sposób zabezpieczone przed skasowaniem.
Aplikacja mobilna do naliczania opłat może być stosowana alternatywnie do taksometrów. – Cieszymy się z wejścia w życie rozporządzenia. Teraz tylko czekamy, aż na rynku pojawią się wirtualne kasy fiskalne – mówi Agnieszka Ciesek, reprezentująca Free Now.
Etap legislacyjny
Rozporządzenie weszło w życie 1 czerwca 2020 r.