statystyki

Taksówkowy nowy ład. Od Nowego Roku osoby współpracujące z Uberem muszą mieć licencję taxi

autor: Piotr Szymaniak02.01.2020, 08:12; Aktualizacja: 02.01.2020, 08:12
Co więcej, pośrednicy mogą zlecać usługi przewozowe wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym licencję upoważniającą do zarobkowego przewozu osób.

Co więcej, pośrednicy mogą zlecać usługi przewozowe wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym licencję upoważniającą do zarobkowego przewozu osób.źródło: ShutterStock

Tworzona w ogromnych bólach nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, potocznie nazywana lex Uber, już obowiązuje.

Regulacje (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180), które weszły w życie w Nowy Rok, mają uzdrowić konkurencję na rynku przewozu osób. Nowelizacja przede wszystkim wprowadza licencję pośrednika w przewozie osób. Pośrednictwo zdefiniowano jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu z wykorzystaniem domen internetowych, aplikacji mobilnych, programów komputerowych oraz systemów teleinformatycznych lub innych środków przekazu informacji. To oznacza, że w ciągu trzech miesięcy stosowną licencję będą musiały zdobyć zarówno tradycyjne korporacje taksówkarskie, jak i firmy takie jak Uber czy Bolt, które wykonywały de facto taksówkarskie usługi w oparciu o aplikacje mobilne.

Licencję mogą dostać tylko firmy zarejestrowane w Polsce, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Co więcej, pośrednicy mogą zlecać usługi przewozowe wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym licencję upoważniającą do zarobkowego przewozu osób. Czyli w przypadku samochodów osobowych musi to być licencja taxi, a w przypadku busów przewożących (łącznie z kierowcą) powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięć osób – licencja na przewóz osób. Pośrednik jest też zobligowany do sprawdzania, czy podmiot, któremu zleca kurs, ma odpowiednią licencję. Niewywiązywanie się z tego obowiązku zagrożone jest karą w wysokości 10 tys. zł.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • EwelinaZ2(2020-01-02 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Taksówkarze myślą, że ugrają cos takim zmianami a guzik prawda. Ludzie wolą i tak jeździć opti taxi czy tam innymi przejazdami.. Powód? Dobra cena.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie