Rosyjskie koleje państwowe RŻD zawiesiły od niedzieli z powodu pandemii koronawirusa połączenia kolejowe z Białorusią i zapowiedziały wstrzymanie od poniedziałku kursowania pociągów jadących do obwodu kaliningradzkiego tranzytem przez Białoruś i Litwę.

Od niedzieli nie będą jeździć pociągi z Moskwy do Mińska i z powrotem, a także z Petersburga do Brześcia i z powrotem. Od poniedziałku wstrzymane zostanie kursowanie pociągów pomiędzy Kaliningradem i stolicą Rosji oraz między Kaliningradem i Petersburgiem.

Wcześniej koleje białoruskie zawiesiły czasowo wszystkie pociągi międzynarodowe z Białorusi do Moskwy i Petersburga.

RŻD zapowiedziały wcześniej, że od wtorku 7 kwietnia zawieszą kursowanie 53 pociągów regionalnych i zmniejszą częstotliwość dalszych 37 pociągów dalekobieżnych. Powodem jest spadek liczby pasażerów wywołany pandemią. Zredukowane zostanie m.in. kursowanie Sapsanów - nowoczesnych pociągów dużej prędkości, jeżdżących pomiędzy Moskwą i Petersburgiem.

Reklama

Grafik połączeń jest zmieniany, ponieważ "pasażerowie nie mają możliwości planowania i organizowania podróży" - oświadczyły koleje. Zgodnie z ich danymi od 21 marca liczba pasażerów pociągów spadała o ponad 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Liczba zwracanych biletów w kwietniu wzrosła pięciokrotnie.

Część połączeń pasażerskich RŻD zawiesiły już w ostatnim tygodniu marca.