statystyki

Sprzedaż samochodów osobowych: Zapowiada się kolejny rekordowy rok

autor: Paweł Bednarz21.11.2019, 08:39; Aktualizacja: 21.11.2019, 08:58
W ubiegłym roku sprzedaż podbijały spodziewane zmiany podatkowe, które miały niekorzystnie przełożyć się na sprzedaż droższych pojazdów.

W ubiegłym roku sprzedaż podbijały spodziewane zmiany podatkowe, które miały niekorzystnie przełożyć się na sprzedaż droższych pojazdów.źródło: ShutterStock

W 2018 r. zarejestrowano w Polsce 600,8 tys. sztuk nowych samochodów osobowych i dostawczych, z czego 531,8 tys. to osobówki. Bieżący rok może być jeszcze lepszy. W pierwszych 10 miesiącach zarejestrowano 457,7 tys. nowych aut osobowych. To o 14 tys. więcej niż w podobnym okresie ub.r.

– Wszystko wskazuje na to, że ten rok zamkniemy z bardzo dobrym wynikiem: niedużych, ale jednak wzrostów. Oznacza to, że mamy sprzedaż na bardzo przyzwoitym poziomie. Mieliśmy pewne obawy, ale zaryzykuję stwierdzenie, że wynik będzie lekko powyżej naszych oczekiwań – podsumowuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W ubiegłym roku sprzedaż podbijały spodziewane zmiany podatkowe, które miały niekorzystnie przełożyć się na sprzedaż droższych pojazdów. Teraz rynek żyje nowymi normami emisji gazów cieplarnianych. Od 1 stycznia 2020 r. samochody sprzedawane na terenie UE będą musiały spełniać limit średniej maksymalnej emisji na poziomie 95g CO2/km. Producent, który nie wywiąże się z tych zobowiązań, będzie musiał zapłacić od każdego przekraczającego normę samochodu 95 euro za każdy gram ponad limit.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie