statystyki

Krokodyle sprawdzą stan techniczny ciężarówki

autor: Piotr Szymaniak07.11.2019, 07:30; Aktualizacja: 07.11.2019, 07:30
Od dziś Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała uprawnienia do bardziej szczegółowych kontroli stanu technicznego pojazdów. Nieznacznie zmieniają się też zasady wykonywania kontroli drogowych przez wszystkie uprawnione do tego służby.

Od dziś Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała uprawnienia do bardziej szczegółowych kontroli stanu technicznego pojazdów. Nieznacznie zmieniają się też zasady wykonywania kontroli drogowych przez wszystkie uprawnione do tego służby.źródło: ShutterStock

Od dziś Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała uprawnienia do bardziej szczegółowych kontroli stanu technicznego pojazdów. Nieznacznie zmieniają się też zasady wykonywania kontroli drogowych przez wszystkie uprawnione do tego służby.

Wchodząca dziś w życie nowelizacja kodeksu drogowego i ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1466) to efekt dostosowania polskiego prawa do wymogów dyrektywy 2014/47/UE w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej, która ma się przyczynić do wyeliminowania z dróg niesprawnych pojazdów.

Do tej pory „krokodyle”, po przeprowadzeniu wstępnej kontroli stanu technicznego pojazdu, mogli w razie stwierdzenie poważniejszych uchybień zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować pojazd do badania w stacji diagnostycznej. Na mocy nowych przepisów ITD będzie mogła także przeprowadzać szczegółowe badania techniczne w mobilnych stacjach kontroli drogowej.

Takiej weryfikacji podlegać będą pojazdy do przewozu osób mające więcej niż osiem miejsc siedzących (oprócz kierowcy), pojazdy ciężarowe (czyli o dmc powyżej 3,5 tony), przyczepy (w tym kempingowe) o dmc przekraczającej 3,5 tony oraz ciągniki kołowe kategorii T5 (o prędkości nieprzekraczającej 40km/h), używane głównie na drogach publicznych do komercyjnego transportu towarów.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie