statystyki

Maszyniści pod specjalnym nadzorem

autor: Ewa Szadkowska23.10.2019, 08:00; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:18
Maszynista w kabinie Darta

Maszynista w kabinie Dartaźródło: Materiały Prasowe

Kandydaci na maszynistów będą musieli zdać państwowy egzamin, a weryfikowaniem ich wiedzy nie będzie już mógł zajmować się podmiot, który wcześniej ich szkolił. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który wczoraj został skierowany do konsultacji. Cel nowych regulacji to poprawa bezpieczeństwa.

Obecnie sprawdzaniem kompetencji osób wchodzących na rynek pracy maszynistów może zająć się każdy przedsiębiorca, który spełni formalne wymagania do uzyskania wpisu na listę ośrodków szkolenia i egzaminowania (m.in. dysponuje salą i odpowiednią kadrą). Tego typu firmy, co oczywiste, dbają o zysk, a zatem konkurują ceną i „wynikami”, nie przykładając wystarczającej wagi do jakości nauczania. „Istnieje duża grupa ośrodków szkolenia, w których zdawalność utrzymuje się na poziomie 100 proc. Trend ten wzrasta wraz z liczbą ośrodków (…) nastawionych wyłącznie na działalność komercyjną” – czytamy w uzasadnieniu projektu opracowanego przez resort infrastruktury.

Ponadto część istniejących placówek tworzona jest przez przewoźników kolejowych na własne potrzeby. „Wysoka zdawalność może sugerować łagodne traktowanie kandydatów (…). W obliczu wzrostu pracy przewozowej i braku maszynistów na rynku pracy pracodawcy są zainteresowani szybkim i bezproblemowym wprowadzeniem do zawodu nowej grupy (…) – diagnozują projektodawcy.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie