statystyki

Wymiana tablic rejestracyjnych będzie nieobowiązkowa

autor: Piotr Szymaniak06.05.2019, 07:35; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:50
Na finiszu kadencji Ministerstwo Infrastruktury zamierza jeszcze przeprowadzić przez Sejm projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) wprowadzający wiele ułatwień w procedurze rejestracji samochodów.

Na finiszu kadencji Ministerstwo Infrastruktury zamierza jeszcze przeprowadzić przez Sejm projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) wprowadzający wiele ułatwień w procedurze rejestracji samochodów.źródło: ShutterStock

Na finiszu kadencji Ministerstwo Infrastruktury zamierza jeszcze przeprowadzić przez Sejm projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) wprowadzający wiele ułatwień w procedurze rejestracji samochodów.

Wpisany właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów dokument przewiduje m.in. likwidację karty pojazdu wydawanej przy pierwszej rejestracji na terytorium RP. Po wdrożeniu systemu CEPiK 2.0 zapewniającego starostom dostęp do danych na temat każdego auta utrzymywanie książeczek jest anachronizmem.

Co więcej, resort proponuje też, aby nowy właściciel pojazdu mógł zachować stare tablice rejestracyjne kupionego przez siebie auta. Dziś jest to możliwe tylko w przypadku, gdy poprzedni właściciel miał zarejestrowany pojazd w tym samym powiecie co nabywca. Po zmianach będzie można zachować poprzednie tablice niezależnie od miejsca poprzedniej rejestracji (byleby w Polsce).

Sprawdzony sposób na prawo jazdy - ponad 2800 pytań, pełna baza na egzamin teoretyczny - płyta z testami już w poniedziałek 13 maja z Dziennikiem Gazetą Prawną Sprawdź: https://www.gazetaprawna.pl/promocje3/prawo-jazdy-2019


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (9)

 • j.(2019-05-06 17:19) Zgłoś naruszenie 251

  Jest może ważniejszy problem wymiany dowodów rejestracyjnych, kiedy skończy się miejsce na badania techniczne, a przeznaczono na to - nie wiedzieć czemu - tylko jedną stronę, podczas gdy dwie następne przeznaczone są na jakieś bliżej nieokreślone adnotacje. Czy może chodzi o to, żeby posiadacz pojazdu musiał po 6 badaniach technicznych wymieniać dowód i za to płacić? Najlepiej byłoby zmienić kształt dowodu, żeby np. 2 strony były przeznaczone na badania techniczne, a tylko jedna na jakieś tam adnotacje, a póki co, to może nie należy żądać wymiany dowodów, kiedy skończy się miejsce na stemplowanie badań technicznych i zachowywać tylko zaświadczenia o odbytym badaniu?

  Odpowiedz
 • MaWa(2019-06-08 19:36) Zgłoś naruszenie 120

  Czy już konkretnie wiadomo kiedy nie będzie obowiązku wymiany tablic rej.?

  Odpowiedz
 • Autor(2019-05-06 14:43) Zgłoś naruszenie 70

  Straszne i co teraz !?

  Odpowiedz
 • Marcin(2019-05-08 10:42) Zgłoś naruszenie 40

  Karta pojazdu zabezpiecza przed możliwością kupna kradzionego pojazdu, gdyż sprzedający musi mieć zarówno kartę pojazdu, dowód rejestracyjny jak i samochód i klucze. O ile łatwo ukraść samochód z kluczami i dowodem rejestracyjnym to już ukraść kartę pojazdu to już bardzo trudno. Dlatego też nowelizacja w tym zakresie napędzi tylko niepotrzebnego stresu kupującym używane samochody.

  Odpowiedz
 • Jerzy g. (2019-05-07 22:39) Zgłoś naruszenie 12

  Zrobcie seby sprzedaz pojazdu nie byla ba umowe tylko przez internet lub na poczcie lub w gminie lub wydzial komunikacji. Tak jest w holandi i jest jasne kto jest wlascicielem a nie tak u nas jezdza bba 10 umowach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mały Jaś(2019-05-07 13:04) Zgłoś naruszenie 117

  Tablice dostarczające informacjo miejscu zamieszkania właściciela samochodu, to kluczowa informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tzw. dobrzy kierowcy widząc przed sobą nietutejszego podejmują decyzję o wyprzedzeniu go, bo wszak jest pewne, że będzie jechał wolniej, niesygnalizował manewru lub też sygnalizował go źle (kierunkowskaz w prawo, skręt w lewo). Już teraz jest olbrzymi problem z leasingowymi, chociaż już mniejszy, bo kiedyś na potęgę psuli w Polsce opinię Poznaniakom, którzy najlepszymi kierowcami są. P.s. nie mam nic wspólnego z Poznaniakami.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie