statystyki

Kary za spóźnioną rejstrację samochodu. Starostowie boją się stosować nowe przepisy

autor: Tomasz Żółciak18.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:46
Jeszcze inna dotyczy tego, od kiedy zacznie biec 30-dniowy termin. – Przekraczanie przez pojazdy granicy krajów członkowskich UE nie jest odnotowywane. Aby ustalić, kiedy upływa termin 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do Polski z UE, konieczne jest określenie daty jego sprowadzenia. Organ nie będzie miał możliwości ustalenia, kiedy pojazd wjechał na terytorium Polski – zwracają uwagę przedstawiciele ZPP.

Jeszcze inna dotyczy tego, od kiedy zacznie biec 30-dniowy termin. – Przekraczanie przez pojazdy granicy krajów członkowskich UE nie jest odnotowywane. Aby ustalić, kiedy upływa termin 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do Polski z UE, konieczne jest określenie daty jego sprowadzenia. Organ nie będzie miał możliwości ustalenia, kiedy pojazd wjechał na terytorium Polski – zwracają uwagę przedstawiciele ZPP.źródło: ShutterStock

Od stycznia każdy, kto w ciągu 30 dni od dnia transakcji nie zarejestruje swojego samochodu, zapłaci nawet 1 tys. zł kary. Teoretycznie.

Chodzi o nowy art. 140 mb ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza on kary pieniężne na właścicieli pojazdów, którzy nie zgłoszą zbycia lub nabycia pojazdu w ciągu 30 dni od daty zawarcia transakcji. Karze podlegać mają również posiadacze pojazdów (nie nowych), którzy nie dokonają ich rejestracji w Polsce w ciągu 30 dni od przywozu pojazdu z innego państwa UE.

Nowelizację uchwalono w lipcu br. jako część nowelizacji ustawy… o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Wejście przepisu w życie zaplanowano na 1 stycznia 2020 r. Ma on na celu zdyscyplinowanie kierowców, a efektem tego będzie „poprawa warunków legalnego obrotu pojazdami” i poprawienie jakości danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie